Güler Özince: Sakin ama etkili – Karaköy Mono

Güler Özince’nin son teklisi ‘Masal Biter’, varoluşsal sıkıntıları sakin bir sound’la anlatıyor.

“Bаktığım mаvi bir deniz/ Gördüğüm derin bir kаrаnlık/ Üstünde onlаrcа gemi/ Tonlаrcа gereksiz аğırlık/ Bаktığım özgür bir mаrtı/ Gördüğüm renkli kаfeste serçe/ Ne kаdаr uzаğа uçmаk isterse de/ Kаygısı vаr yа düşerse…” İşte böyle başlıyor Güler Özince’nin son teklisi ‘Masal Biter’. Biz onu aslında büyük sükse yapan ‘Merkür Retrosu’ şarkısıyla tanımıştık. Şarkı TRT’de yayınlanan Baba Candır dizisinin final özel bölümünde çalınmıştı. Ancak çok tutulunca çalınmaya devam etti. Birçok şarkısı bulunan sanatçının tüm beste ve sözleri kendine ait. Sevdiği parçaları ise konserlerinde yorumlamaktan hoşlanıyor. Bunlar da genelde cover parçalar oluyor. Örneğin Neşet Ertaş’ın Zahide’si favori cover’ları arasında yer alıyor ve bu şarkıya getirdiği ‘jazzy’ yorumu bir hayli tutuluyor. 

‘Masal Biter’ çok sakin bir sound’a sahip bir parça. Ancak sözlerinin o kadar sakin olduğunu söyleyemeyeceğim. Varoluşsal sıkıntıları en doğal haliyle anlatan şarkı kafamızı yerden kaldırıp etrafımıza bakmamızı salık veriyor. Şarkının çıkış hikâyesinden bahseder misin?

2011 yazında, Bozcaada’da küçük bir karavanda yemek pişirirken denize bakıyordum. Sonra, “baktığım- gördüğüm” giriş cümlesi belirdi kafamda… Yemeği bırakıp gitarı aldım elime ve olaylar gelişti.

‘Masal Biter’ çok huzur verici bir şarkı. İçinden geçtiğimiz şu dönemde insanlara iyi geleceğini düşünüyor musun?

Bu “içinden geçtiğimiz olaylardan” daha çok, kişilerin içlerinde yaşadığı kavramlarla ilgili bence… O yüzden sözler onlara emanet şu noktada.

Sence ‘masal’ ne zaman biter?

En nihayetinde.