93. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu – Karaköy Mono

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından düzenlenen ve her sene heyecanla beklenen ve birçok insanın bu geceyi beklediği Oscar Ödülleri sosyal mesafe ve test önlemleri alınarak gerçekleştirildi. Pandemi dolayısıyla bu yılki Oscar ödül töreni iki ay gecikmeli olarak Los Angeles’ta Union Tren İstasyonu’nda yapıldı.



Gecenin en çok konuşulan filmi Nomadland’di. Kriz ardından her şeyini kaybeden 60’larındaki bir kadının karavanıyla birlikte göçebe bir hayat yaşamasını konu alan film, 6 dalda adaylığı ile birçok ödülün sahibi oldu. En iyi film ödülü Nomadland’e gitti. Bunun yanında en iyi yönetmen ödülü Nomadland filmi ile Chloé Zhao‘nun olup en iyi yönetmen ödülünü alan ikinci kadın oldu. Ödülünü alırken “Bu ödülü, ne kadar zor olursa olsun içlerindeki iyiliğe ve birbirlerinin içindeki iyiliğe tutunmak için cesaret ve inanca sahip olanlar için alıyorum,” dedi. Ayrıca en iyi kadın oyuncu ödülünü Frances McDormand yine Nomadland ile ödülünü aldı.

The Father filmindeki başarılı performansı ile usta oyuncu Anthony Hopkins en iyi erkek oyuncu ödülünün sahibi oldu. Florian Zeller’ın ödüllü tiyatro oyunundan uyarlanan film, yaşlılıkla her geçen gün yüzleşen ve kızıyla arasındaki ilişkiyi bize yansıtan senaryosuyla karakterin psikolojik rahatsızlıklarını da gözler önüne seriyor. The Father en iyi uyarlama senaryo ödülünün de sahibi oldu. 

Her sene en çok beklenen en iyi animasyon ödülünün sahibi ise Soul oldu. Pixar Animation Studios tarafından üretilen ve Walt Disney Pictures tarafından yayınlanan Soul, müzik öğretmeni olan bir adamın başına talihsiz denebilecek bir olay gelmesiyle birlikte hayatının yeniden anlam kazanmasını konu alıyor. En iyi müzik ödülü de yine aynı animasyon Soul’a gitti. Filmin müzikleri Trent Reznor & Atticus Ross’a ait.David Fincher yönetmenliğindeki  Mank dört Oscar ödülüyle geceden ayrıldı. Mank, Orson Welles’in başarılı filmlerinden biri olan Citizen Kane’in de senaristliğini yapan Herman Mankiewicz’in hayatını konu alıyor. Herman Mankiewicz karakterine hayat veren oyuncu ise Gary Oldman. En iyi prodüksiyon, en iyi sinematografi, en iyi görüntü yönetmeni ve en iyi yapım tasarımı ödüllerini alarak geceden ayrıldı. 

Riz Ahmed’in başrolde olduğu ve karakterin duyma yetisini kaydepip sağır yaşamayı öğrenme sürecini konu alan bir dram filmi olan Sound of Metal, en iyi ses ve en iyi kurgu ödüllerinin sahibi oldu. 

Gecenin diğeri ödülleri:

En iyi yardımcı erkek oyuncu: Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)

En iyi orijinal senaryo: Promising Young Woman (Emerald Fennell)

Yabancı dilde en iyi film (En İyi Uluslararası Film): Another Round (Danimarka)

En iyi saç ve makyaj tasarımı: Mia Neal- Ma Rainey’s Black Bottom

En iyi kostüm tasarımı: Ann Roth- Ma Rainey’s Black Bottom

En İyi Canlı Aksiyon Kısa Film: Two Distant Strangers (Martin Desmond Roe ve Travon Free) 

En iyi kısa animasyon: If Anything Happens I Love You (Michael Govier ve Will McCormack)

En iyi kısa belgesel: Colette (Anthony Giacchino ve Alice Doyard)

En iyi belgesel: My Octopus Teacher (Pippa Ehrlich, James Reed ve Craig Foster) 

En iyi görsel efekt: Tenet (Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley ve Scott Fisher)

En iyi orijinal şarkı: Judas and the Black Messiah (H.E.R- Fight For You)

Hazırlayan: Dilara Yılmaz