2022 Proust Yılı – Karaköy Mono

Fransız yazar Marcel Proust’un ölümünün 100. yılı olan 2022 Proust Yılı olarak anılacak. Dünya edebiyatına eşsiz eserler kazandırmış olan yazarı anmak için Institut français Türkiye‘nin Ankara, İstanbul ve İzmir şubeleri Türkiye’deki Frankofon kurumlar ağı ile işbirliği içinde bir dizi kültür etkinliği hazırlıyor.

Yıl boyunca devam edecek etkinlik programında söyleşiler, konferanslar, konserler, film gösterimleri, yazı atölyeleri, yarışmalar, kolokyum, sergiler, gösteriler ve yuvarlak masa toplantıları var.

Etkinlik programı Institut français tarafından Ankara, İstanbul ve İzmir’de düzenlenecek bir müzik ve edebiyat dinletisi ile başlıyor: Marcel Proust Döneminde Salon Müziği. 16 Nisan’da Ankara, 19 Nisan’da İstanbul ve 20 Nisan’da ise İzmir’de düzenlenecek müzik ve edebiyat dinletisinde piyanistler Maxime Zecchini ve David Bismuth, Proust diyarına gerçek bir yolculuk sunuyor. Marcel Proust alanında dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olan Jérôme Bastianelli ise, Proust’a dair hikayeler, anılar ve yazarın bilinen metinlerinden oluşan okumalarla müzisyenlere eşlik edecek. Proust’un yaşadığı zengin, rafine ve romantik döneme tanıklık eden, müzik ve edebiyat dolu bir gösteri dinleyicilerini bekliyor.

Sanatçılar: Maxime Zecchini ve David Bismuth, piyano; Jérôme Bastianelli, okuma

Program:

Gabriel Fauré: Dolly opus 56 (Parçalar)

Claude Debussy: Deniz « Şafaktan Öğleye Kadar Denizde

César Franck: Prelüd, parçalar ve varyasyonlar

Camille Saint-Saëns: “Mon cœur s’ouvre à ta voix”, Samson ve Dalila operasından bir sahnesi

Reynaldo Hahn: Préludes et Berceuses

Ludwig van Beethoven: Allegretto de la Symphonie n°7 opus 92

Richard Wagner: Isolde’nin ölümü

Süre: 45’  müzik, 30’ metin

Ankara – 16 Nisan, 19.30 – Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi

İstanbul – 19 Nisan, 19.30 – Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi

İzmir – 20 Nisan, 19.30 – Institut français İzmir