“SANAT” 20 YIL SONRA YENİDEN SAHNEDE – Karaköy Mono

 

Ünlü Fransız yazar Yasmina Reza’nın “Sanat” adlı oyunu, unutulmaz oyuncu Cüneyt Türel’in anısına 20 yıl aradan sonra yeniden tiyatro sahnesine taşınıyor!


AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konan “Sanat”; Gencay Gürün’ün ustalıklı rejisi ve tiyatronun üç usta ismi, Cihan Ünal, Can Gürzap ve Mutlu Güney’in muhteşem performanslarıyla 18 Kasım’dan itibaren tekrar seyircisiyle buluşacak.

Cüneyt Türel, Cihan Ünal ve Can Gürzap’ın 20 yıl önce birlikte rol aldıkları “Sanat” oyunu, usta oyuncu Türel’in anısına yeniden perde açıyor. Yeni “Sanat”ın kadrosunda Cihan Ünal ve Can Gürzap’a bu defa Mutlu Güney eşlik ediyor. Türk tiyatrosunun değerli isimlerinden Gencay Gürün’ün dilimize çevirip yönettiği oyunun, yapımı AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu’na, sahne tasarımı ise Barış Dinçel’e ait.

“Sanat” oyunun prömiyeri, 18 Kasım’da İstanbul’un yeni kültür-sanat mekânı artısahne Mecidiyeköy’de gerçekleşirken, mekân da perdelerini ilk kez “Sanat” oyunuyla açacak.

“Sanat”, satın alınan bir sanat eseriyle sorgulanan bir dostluk hikâyesi, entelektüel tartışmaların satır arasına gizlenmiş bir hesaplaşma. 25 yıllık bir dostluğa “nefret” karıştıran şeyin satın alınan beyaz, bembeyaz bir tablo olması ironik gelebilir. Lakin Marc, Serge ve Yvan, çok pahalıya satın alınan bir sanat eserinin adeta enkazı altında kalacaktır. Sanatsal eleştirilerle başlayan zıtlaşmaları, gitgide onları da ele geçirip kendilerini, hayatlarını ve dostluklarını adeta bir uçuruma doğru sürükler. İç hesaplaşmalar, sert yüzleşmeler nihayetinde bitme noktasına gelen bir dostluğa uzanır.

Fransız roman, senaryo ve oyun yazarı Yasmina Reza’nın yaşadığı bir olaydan yola çıkarak kaleme aldığı “Sanat” sahnelendiği tüm zamanlarda ve ülkelerde büyük beğeni topladı.

Prömiyeri 18 Kasım 2017, Cumartesi akşamı saat 20:30’da artısahne Mecidiyeköy’de gerçekleşecek olan “Sanat” oyunu; 19 Kasım Pazar günü 16.00’da yeniden artısahne Mecidiyeköy’de, 20 Kasım Pazartesi akşamı 20.30’da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde, 23 Kasım Perşembe akşamı 19.30’da ise Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde tiyatroseverlerle buluşacak.

“Sanat” oyununun biletleri; Biletix’ten ve oyunun sahneleneceği salonların gişesinden temin edilebilir.