SANATA VE HAYATA ÂŞIK BİR KADININ HİKÂYESİ: NEFERTİTİ SİLİFKE’DE – Karaköy Mono

Tiyatro Şenay’ın sahneye koyduğu, Nur Gürkan’ın tek kişilik performansı “Nefertiti Silifke’de”, yeni sezonun ilk oyunuyla 14 Kasım’da Gayrettepe KATS Sahne’de!


 

Tiyatro Şenay’ın sahneye koyduğu, Ali Cüneyd Kılcıoğlu’nun kaleme aldığı, yönetmen koltuğunda Onur Şenay’ın oturduğu “Nefertiti Silifke’de”adlı oyun, sanata ve hayata âşık bir kadın olan Canan Yolcu’nun, nam-ı diğer Nefertiti’nin komik ve bir o kadar da düşündüren hikâyesini sahneye taşıyor.

Tiyatro, sinema, dizi oyuncusu ve seslendirme sanatçısı Nur Gürkan’ın oynadığı tek perdelik komedi oyununda Gürkan’a Fatih Er, Ahmet Tekeş, Elif Güney, Murat Topal, Nurcan Yanık, Erol Özdemir, Güner Özkul, Tuğçe Tekin, Müjgan Dervish ve Ali Poyrazoğlu sesleriyle eşlik ediyor. Uğur Şenay’ın fotoğraflarını çektiği ve afişini hazırladığı oyunun ışık tasarımı Sinan Arslan’a, müzikleri ise Sanayi Mutlu’ya ait.

“…Birbirimizi öldürecek bir dil oluşturduk”

Oyun konusu şöyle: Yıllardır maddi sorunlarla boğuştuğu için performans sanatına yönelen fakat yaptığı performanslar dansözlük sanılan, resim ve heykel sanatçısı Canan Yolcu’nun hayat artık canına tak eder. Ve insanların dikkatini çekecek bir şeyler yapmaya karar verir. “Toplum soğuk yakınlıklar içinde, birbirimizi öldürebilecek bir dil oluşturduk, bütün ilişkilerimiz köle-efendi ilişkisine dönmüş, sanata tutunarak insanların dikkatini çekecek ve ortak bir dil oluşturacak bir şey yapmalıyım” der Canan. Ve hiç ummadığı bir şekilde, belediye tarafından düzenlenen ev kadınları sergisi için yaptığı heykelle ülkenin gündemine düşer. Kendisini, hep eleştirdiği o popüler kültürün tam da ortasında bulan Canan da artık şöhret sarhoşudur.

İzlerken hem güldüren hem de düşündüren “Nefertiti Silifke’de”  topluma, uzun zamandır kurmayı unuttuğu iletişimi tekrar hatırlatıyor.

Oyun, 14 Kasım’da Gayrettepe KATS Sahne’de sahnelenecek.

Oyunun biletleri ise, Biletix’ten ve gişeden temin edilebilir.