HÜMEYRA’NIN KADINLARI – Karaköy Mono

                                                        Hümeyra’nın Kadınları

 

 İlk sergisini açan Hümeyra’nın uzun yıllardır oluşturduğu eserleri bir arada. Serginin adından da anlaşılabileceği gibi konu kadın portreleri. Eserler birbirinden farklı görünürken bir o kadar da benzer.
Gonca Vuslateri’nin portresi en çok ilgimi çeken eser oldu. Tahminim doğrulandıktan sonra resimdeki kuşun, Gonca’nın Twitter’ı çok kullanmasından ötürü yapıldığını öğrendim.
Portrelerdeki kadınların hiçbiri yalnız değil. Neredeyse hepsinin yanında bir figür görülüyor; şarap, kuş, çiçek gibi. Dikkatimi çeken şeylerden biri de kadınların bakışları. Sanki içe dönük bir edayla resmedilmişler. Hümeyra’nın fırça darbelerinden “Ben varım ve sanatım da var,” izlemini alıyoruz.

 

 

 

 

“Kördüğüm”, “Sessiz Gemi” gibi şarkıları ve “Babam ve Oğlum”, “Avrupa Yakası”, “Unutursam Fısılda” gibi TV ve sinema yapımlarında gösterdiği başrol performansıyla 1970’lerden bu yana kuşaklararası bir sanatçı olan Hümeyra, bu kez yıllardır üzerine çalıştığı bir yeteneğiyle sanatseverlerin karşısına çıkıyor.
1969 yılından başlayarak 70’li yıllarda Melodi Plak ve Yonca Plak’ta hem kendisinin hem dönemin başka popüler şarkıcılarının plak kapaklarını tasarlayan Hümeyra için resim ve grafik amatör bir hobi değil. Lise yıllarında ağırlıklı olarak grafik dersleri alan sanatçı, 1999-2001 yılları arasında Berkeley’de çeşitli resim ve sanat atölyelerinde de eğitim görmüş.
2001 yılında Türkiye’ye dönüşünün ardından ünlü ressam Yusuf Taktak’ın atölyesinde resim çalışmalarına başlayan Hümeyra, 2011 yılında ise iki yıl boyunca Ersan Ataser’le atölye paylaştı. 2014 ve 2015 yıllarında ise başarılı ressam Orhan Taylan’ın atölyesinde çalıştı ve resim çalışmalarına devam etti.
Müzik ve oyunculuğun ardından sanatını, emeğini ve tutkusunu yarım asırlık hayali olan resim dalında da göstermek isteyen sanatçının ilk sergisi 6 Ocak 2018’de Hobi Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu.
Sanatseverler bu sergide şarkıları ve canlandırdığı rolleriyle bilinen Hümeyra’yı bu kez yıllardır üzerinde çalıştığı resim dalında, özellikle 2011 yılından bu yana yaptığı, soyut figüratif stilinde tablolarıyla göreceğiz.
Sergi 27 Ocak’a kadar sürüyor.