GALATA RUM’DA YENİ BİR SERGİ: PROSEDÜREL GERÇEKLİK – Karaköy Mono

Avusturya Liseliler Vakfı’ndan bir çağdaş sanat sergisi: Prosedürel Gerçeklik Ömer Pekin

Dursun Şahin

Galata Rum Okulu, 31 Ocak – 17 Şubat 2018 tarihleri arasında Avusturya Liseliler Vakfı’nın düzenlediği, Ömer Pekin’in ‘’Prosedürel Gerçeklik‘’ adlı çağdaş sanat sergisini ağırlamakta.
Pekin’in sergisi 31 Ocak- 17 Şubat 2018 tarihleri arasında sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek. ‘Prosedürel Gerçeklik’ isimli enstalasyon insan boyutlarında, izleyicilerin etrafında gezinebildiği, neredeyse içine girerek deneyimleyebileceği özgün cam objelerden oluşuyor.
Bu durumda izleyicinin bir resmin içine girmeyi deneyimleyebilmesi ve içine girdiği mekanın bir parçası olduğunu alışılmışın dışında algılayabilmesi amaçlanıyor. Yazılımları, sanat ve mimari arasında görsel bir pratik tanımlayarak her seferinde birbirinden farklı formlar yaratmayı amaçlıyor. Bunu yaparken Pekin, dijital kaynaklara geçici bir maddesellik vererek analog resim yapma teknikleriyle ilişkilerini inceliyor. Amacı fiziksel nitelikle dijital sonucun arasındaki ilişkiyi sorgulayarak, her biri form ve kalıp açısından ayrı estetikleri olan farklı gerçeklikler yaratmak. Eserlerde, Pekin’in aynı zamanda mimari yanını da görmekteyiz. Bu proje hem materyal hem de mekan kavramını algı üzerinden yeniden tanımlarken, mimarlık ile sanatın birbirlerini ayıran sınırlarını da zorladığını görüyoruz.

Dursun Şahin

Pekin, kimisi üç hatta kendi deyimiyle “iki buçuk” boyutlu olan camların üzerine projeksiyon yardımı ile yansıttığı görsellerle ve ses destekli eserleriyle aklımızda birçok şeyi uyandırıyor. Kalabalık bir şehrin değişmesi, gelişmesini de görebildiğimiz eserlerin kaideleriyle belli bir oranları yok.

Dursun Şahin

Aynı zamanda ses tasarımını yapan Ekin Cengizkan’ın oluşturduğu tüm sesler oldukça farklı bir ortam yaratmakta. Cengizkan’ın, camla ve diğer birçok materyalle elde ettiği sesler her eserde değişmekte ve hepsinden uzaklaşıldığında da uyum içinde yine bir ses oluşturmakta.
Ömer Pekin 1991 İstanbul’da doğdu. Eğitimini Avusturya’daki Akademie der bildenen Künste Wien’de gerçekleştiren Pekin, yüksek lisansını SCI-Arc, Southern California Institute of Architecture’da tamamlamıştır.

31 Ocak – 17 Şubat 2018
Pazar ve Pazartesi hariç
Salı – Cuma 14:00 – 18:00
Cumartesi 12:00 – 18:00
Galata Rum Okulu 1. Kat / Büyük Salon