LAMENT III – Karaköy Mono

LAMENT III

Galeri ARK, 15 Şubat – 14 Mart tarihleri arasında İranlı sanatçı Mehdi Saadeti’nin “LAMENT III” adlı sergisine ev sahipliği yapacak.

Mehdi Saadeti, 1981 Tebriz / İran’ın Azerbaycan bölgesinde doğdu.  1999-2006 yıllar arasında Tebriz Azad Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nde Lisans ve Yüksek Lisansı yaptı. Yüksek Lisansını “İşlevsiz Mimari – İran Moğol Dönemi Ütopik Mimarisine Bir Anıt” isimli Tezi ile tamamladı. 2001-2008 yıllar arasında Tebriz, Heriz ve Culfa kentlerinde bulunan kendi sanat atölyesinde Resim, Mimarlık ve Heykel alanlarında sanatsal denemeler yaptı. 2008 yılında Heriz Azad Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi’nde bir dönemlik Araştırma Görevliliği yaptı. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü’nde Sanatta Yeterlik Programını bitirdi. 2013-2016 yılları arasında aynı kurumda Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. Yurtiçi ve yurtdışı 4 kişisel sergi ve birçok karma sergi ve bienale katıldı. Öğretim Görevlisi olarak Hacettepe Üniversitesi, Resim Bölümü’nde çalışmaktadır.

 

 

“Kendini hakikate daha yakın sanan kişi, hakikattan daha uzaktır. Güneş ışığı delikten saçtığı zaman, çocuklar güneş zerrelerini avuçları içinde tutmak isterler ancak el açtıklarında hiçbir şey bulamazlar” (Ali ibn Sahl-i İsfahani, Tezkiretü’l-Evliyâ: Ferîdüddin Attâr. s. 80).

 

 

50’li ve 60’lı yıllarda Robert Motherwell’in yarattığı “İspanya Cumhuriyetine Ağıt” resim serisi, Federico Garcia Lorca’nın öldürülen matador arkadaşı, İgnacio Sanchez Mejias’a yazdığı ağıtı hatırlatıyor bana. Boğanın boynuzu insan kanından beslenir. Tıpkı gerçekliğin özü gibi. Keskinleşir da keskinleşir!

 

 

 

 

Zaman geçmemiş ve hala saat, beşte ısrarla dayanmakta; Mejias’ı ve İspanya Cumhuriyeti’ni hatırlatarak ağıt yapan bireylere ihtiyaç var henüz çünkü…

İranlı sanatçı Mehdi Saadeti’nin “Lament III” adlı sergisi, 15 Şubat – 14 Mart tarihleri arasında Galeri ARK’ta ziyaret edilebilir.