Soyutun İnşası: Nejad Devrim – Karaköy Mono

Galeri, Nev İstanbul Nejad Devrim’in sergisini ağırlıyor. Soyutun İnşası adlı sergi, Devrim’in Paris yılarında ürettiği, Türk resminin ilk soyut örnekleri olarak sayılabilecek tual ve kağıt eserlerden seçki bir sergi sunuyor. Sergilenen eserler, Devrim’in ürettiği soyut eserlerin yaratım aşamasına ışık tutmakta.

Döneminde, renklerin daha önce görülmediği şekilde kompozisyonlarda kullanıldığını görüyoruz. Sanatçının tual eserleri ile yakın tarihlerden bir araya getirilen kağıt desenleri, soyut resim nasıl kurgulanır, soyut resim ne kadar tesadüflere açıktır gibi konuları tartışmaya açıyor. Desenler kimi zaman sanatçının soyutlama uğraşının, araştırmalarının izlerini görünür kılıyor. Soyut eserlerin oluşum sürecinde ön tasarım yapılır mı, nihai ürün baştan tasarlanabilir mi gibi noktaları sorgulatıyor.


Daha önce hiç sergilenmemiş bu eserleri incelerken soyut ifade biçiminin disipline ihtiyaç duyup duymadığını sorguluyoruz. Hızla ortaya çıkan eserlerle, planlanmış kompozisyonlar arasındaki farklar nedir gibi soruların ışığında soyut ifadenin nasıl inşa edildiğine tanıklık ediyoruz. Türkiye’nin ilk modernistlerinden olan Devrim, Paris’in özgürlükçü atmosferinde yeni düşünce sistemlerinin gelişmesi ve yeni eleştirel sistemlerin ortaya çıkmasının sağlandığı bir dönemde sanat kariyerine başlayan ressam.

Nejad Devrim: Şakir Paşa’nın soyundan gelmekte olan Devrim, Ressam Fahr-el-Nissa Zeid ile yazar İzzet Melih Devrim’in çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Devrim, resim yapmaya Galatasaray Lisesi’ndeyken başlamıştır. 1941 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi. Burada önce öğrencisi sonra da asistanı olacağı Léopold Lévy ile tanıştı. Yeniler Grubu’nun kurucu üyeleri arasında yer aldıktan sonra 1946 yılında Paris’e yerleşti. Paris’teki Salon de Mai ve Salon de Réalités Nouveller sergilerinde yer aldıktan sonra 1947 yılında Gallery Allard’da ilk kişisel sergisini açtı. Paris, Londra, Lille, Kopenhag, New York, Varşova, Pekin, Odense, Viyana ve Randers’de 40’ı aşkın kişisel sergi açtı. 1952 yılında Salon d’Octobre’un kurucularından biri oldu ve başkanlığını yaptı. 1985 yılında Polonya’nın Nowy-Sacz adlı, Çek Cumhuriyeti sınırındaki köye yerleşti ve 1995 yılında orada hayatını kaybetti.

Sergiyi, 17 Mart’a kadar Galeri Nev’de ziyaret edebilirsiniz.