Pop ama o kadar da pop değil: Lali Puna – Karaköy Mono

7 senelik aranın ardından yayınladıkları “Two Windows” albümleri ile insanları cana yakın ritimleri ile hipnotize etmeye devam eden Lali Puna 8 Mart’ta  dinleyicileri ile Zorlu PSM’nin alternatif isimlere yer veren sahnesi, Studio’da bulaşacak! Konser öncesi vokal Valerie Trebeljahr ile yaptığımız sohbet için okumaya devam edin! 

*Scroll down for English

 

Lali Puna nasıl bir araya geldi? Hikâyeniz ve ilham kaynaklarınız nelerdir?

İlk grubumun dağılmasının ardından gruba solo bir proje olarak başladım. Elektronik bateri ve klavye kullanarak tek başıma devam ettim. Yılların getirisi olarak bazı değişimler olsa da hâlâ bir grup, hatta yeniden başlatmış olmama rağmen.

Bir dinleyici olarak müziğiniz soğuk bir günde gün doğumunu izlerken lezzetli bir kek yiyormuşum gibi hissettiriyor. Peki ya siz kendi atmosferinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Bir Lali Puna şarkısının formülü nedir?

Ah, her zaman lezzetli bir kek olmak istemişimdir 🙂 Aslında, bilmiyorum. İlk başta şarkılarımı kendim için yazıyordum. Sanırım hâlâ öyle. Şarkı yazarken kendimi daha iyi hissediyorum. Belki bir Lali Puna şarkısının formülü: Pop ‘ama o kadar da pop değil’dir.

Şarkılarınızda tekrarlayan melodiler önemli yer kaplıyor. Şarkılarınızın insanları hipnotize ederek onları ses havuzu içinde yüzdürebileceğini düşünüyor musunuz? Sizi hipnotize eden şarkılar nelerdir?

Evet, tekrarları seviyorum. Belki bir yandan da ustalık eksikliğinden geliyordur. Bilmiyorum. Beni tekrarlarıyla hipnotize eden şarkıya örnek olarak: Terry Riley’den Africa Express: In-C Mali diyebilirim.

“Scary World Theory şarkısının arkasındaki hikâye nedir? Albümün adını nasıl aldı?

Scary World Theory aslında gerçekten var olan bir teori.-Eğitimimi kitle iletişimi üzerine aldım- Medyadaki şiddetin insanları nasıl etkilediği ile ilgili. Şarkının anlamı 11 Eylül olayından sonra tamamıyla değişti -Albüm 2001 yılında yayınlanmıştı.- Benim için önemli bir şarkı. Hatta bazen keşke başka sözler yazsaydım demek istiyorum.

Şarkı sözleri için nasıl ilham alıyorsunuz? Arkasında hikâyeler oluyor mu yoksa kişisellikten tamamen uzak mı tutmaya çalışıyorsunuz?

Çok fazla numune topluyorum. Başlıkları, kelimeleri alıp farklı kombinler yapmaya, anlamları üzerinde oynamaya çalışıyorum. Şarkı sözlerim kişisel tecrübelerim etrafında dönüyor ama umuyorum ki sonunda daha genele hitap ediyordur. Yoksa sıkıcı olurdu zaten.

“Our Inventions” albümünden çalmayı en çok sevdiğiniz parça hangisi? 5 yıllık bir duraklamanın ardından, şarkılarınızın atmosferi ve ses kullanımı nasıl değişti?

“Our Invetions”dan favori şarkım “Hostile to me”, özellikle Cornelius Remix’i. Aynı zamanda “Rest Your Head”i de seviyorum. Daha sakin şarkılar yani. Ama uzun bir zamanın ardından Lali Puma’nın daha hareketli ve daha elektronik olmasını istedim.  İdealde dans şarkıları içeren bir albüm olmasını istemiştim. Belki yaşlanınca yaparım.

Ve geçen sene “Two Windows” albümü ile geri döndünüz. Bir dinleyici olarak önceki albümlerinize göre daha elektronik geldiğini söyleyebilirim. “Two Windows” nasıl ortaya çıktı? 7 yıl sonra tekrar albüm yapmaya nasıl karar verdiniz?

Ailem üzerine konsantre olmaya çalıştım. Fakat müzik yapmayı özlemiştim. Fazlaca özlemiştim. Ben de pek fazla uyumadım ve bu albümü yaptım. Yaptığım için çok memnunum. 

Nasıl yıllar sonra bir araya gelip aynı ruhu yakalayabiliyorsunuz?

Bir grupla beraber yeni bir albüm üzerinde çalışmak demek beraber bolca müzik dinlemek demek. Benzer tatları tanımlamak diyebiliriz. Christian ve Christoph için bir çalma listesi yaptım. Aynı zamanda onlar da bana sevdikleri şarkıları dinlettiler. Herkesin farklı farklı dünyalarda olduğu bir durum söz konusu olmadı. -Şanslıyız ki- hâlâ bir uyum içerisindeyiz.

Türkiye’deki dinleyicilerinize bir şeyler demek ister misiniz?

Genel mesajlarda kötüyüm… Ama son zamanlarda keşfettiğim bir şeyi paylaşayım. Zor zamanlarda iyimser olmayı öğrendim. Zaten kolay zamanlarda kötümser olmak çok kolaydır ?

Fotoğraf: Bernd Bergmann

How did Lali Puna come together? What are your story and inspirations?

I started the band as a soloproject after my first band dissolved. I continued on my own with a drumcomputer and a keyboard. It soon became a full band. With some changes over all these years it’s still a band – although I did sort of a restart now.

To me, as a listener, your music makes me feel like “eating a delicious cake while watching a sunrise on a cold winter day”.  How do you describe your atmosphere? What is a formula for a Lali Puna song?

Oh, I always wanted to be a delicious cake 🙂 Well, I don’t know. I started to write songs for myself and I guess I still do that. I feel better when writing songs. Maybe the formula for a Lali Puna-song is: Pop-but-never-to-much.

In your tracks, repeated melodies take an important place, do you think it may hypnotize people so they can swim in your sound? What are the tracks that hypnotize you?

Yes, I like repetition. Although maybe the repetition comes from a lack of virtuosity, I don’t know. What really hypnotized me regarding repetition is: Africa Express: In-C Mali by Terry Riley.

What is the story behind “Scary World Theory” track? How did it become the name of the album itself?

The scary world theory is a real existing theory – I studied masscommunication. It is about how violence in the media affects people. The song completly changed it’s signification with September 11 – the album was released 2001. It’s an important song for me. Although I often wished I would have written other lyrics for it.

How are you inspired for the lyrics? Is there a story in general or do you try to keep it away from your personal experiences?

I sample a lot. I collect titles and words and combine them differently, change their original meaning. The lyrics are in the origin always personal experience, but in the end hopefully something more general. Otherwise it would be boring.

Fotoğraf: Bernd Bergmann

What is your favorite track from “Our Inventions” to play live? After 5 years without releasing an album, how did your sound chance for you with that album?

My favorite song of “Our Inventions” is “Hostile to me”, especially in the Cornelius-Remix. I also like “Rest Your Head”, so the more quiet songs. But after the break and that long time I wanted to be Lali Puna more uptempo and more electronic again. In my ideal it would have been a dance-record. Maybe I’m gonna do that one day when I’m really old 🙂

And last year, you came back with “Two Windows” album. As a listener, I could say it has more electronic sound than previous albums. How did “Two Windows” came out? How did you decide to make an album after 7 years?

I decided to concentrate on my family. But I missed making music. I really missed it. So I didn’t sleep much and did the album. And I’m glad I did!

How do you guys come together after several years without releasing an album and catch the familiar spirit?

Working on a new album with the band means listening to a lot of music. It means defining a similar taste. I made a playlist for Christian and Christoph. And they also played songs to me they liked. There could have been the situation that everybody was in a totally different world – musically. But we still fit together quite well – luckily.

What would you like to say to your listeners in Turkey?
I’m bad in general messages… But the thing I found out the last years is: I learned to be an optimist even when the times are strange. You just can be a pessismist when you’re lucky 🙂