Soda İstanbul – Karaköy Mono

Soda İstanbul’da Karma Sergi

Daha öncede galeride gerçekleştirdikleri solo sergilerden kalan eserlerinden oluşan bu karma sergide çok farklı şeylere şahit oluyoruz.


Plant’ın çaışmalarının temel medyası; bulduğu nesnelerle birleştirdiği kaynaklanmış çelikten parmak izi gibi iki boyutlu çalışmalar, erken dönem kinetik metal heykellerden oluşmakta.Özellikle Amerikalı sanatçı Frank Plant’in heykellerinden çok farklı sonuca, mesaja ulaşabilmekteyiz. Örneğin; WH(Y) adlı eserinde erkeklerin yaptığı birçok çirkin eylemleri de görmekteyiz. Şişme kadınlar, silahlar, kavgalar… Bir diğer eseri; More Fun On The Playground’da bir parkta bir erkeğin kafasında meme figürü olduğunu görmekteyiz.

 

 

Tarihsel olarak, Qin Hanedanı ‘nda ejderha- beş pençeli ayak ejderha İmparator’u temsil etmek için kullanılırken, dört pençeli ve üç pençeli ejderhalar halkı temsil etmek için kullanılırdı. Orange Dragon üçüncü kategorisi, halkın bir temsilidir.

Seo Young Deok’un bisiklet zincirlerinden yaptığı iki insan figürü heykel Ego III ve Ego IV adlı eserler ise sanatçının, Soda İstanbul’da 2014 yılında gerçekleştirdiği Link adlı sergiden kalmıştır.


Henüz 14 yaşındayken annesinin eski AGFA kamerasıyla çekmeye başladığı resimlerle fotoğrafa olan ilgisini keşfeden sanatçı, Derrick Santini’nin 3D Lenticular baskı ile hazırlanmış, Like The Tide She Turns eserinde izleyici hareket ettikçe yüzen bir kadının aniden deniz kızına dönmesini görmekteyiz.

Soda İstanbul: http://www.sodaistanbul.com/
Şakayık Sokak No:37/1 34365
Nişantaşı – İstanbul +90 212 231 89 88