YEŞİL ÇAYIN ŞAMPANYASI: MATCHA – Karaköy Mono

Dünyayı yeşillendiren toz…

Yüksek klorifil ve yoğun aminoasit konsantrasyonu sonucu canlı yeşil rengi ve çimen kokusunun yanı sıra kuvvetli antioksidan ve metabolizmayı hızlandıran bir bitkidir. Çay bitkilerinin gölgede yetişen yapraklarından elde edilir. Yeşil rengini aldığı klorofil çaya aynı zamanda kuvvetli bir aroma katar.

Genellikle Japonya’da Gyokuro cinsi çayın yapraklarından elde edilen matcha çayı hasat zamanı geldiğinde yaprakları toplanır, buğulanır, dondurularak kurutulur ve hafifçe öğütülür. Yaprakların bu muhteşem rengini korumak için sıcaklık ve nemi dikkatli bir şekilde kontrol altında yavaşça ezilir.

İşlem sonunda elde edilen başlangıçtaki yaprağın sadece 10%’ luk bir kısmıdır. Tencha denilen bu kısım genellikle el değirmeni ile ince bir toz haline getirilir. Yaprağı bütün olarak öğütüldüğü için kafein içeriği diğer birçok çaydan daha yüksektir. Oldukça güçlü olabilecek bu çayı hafifçe yudumlamakta yarar var. Bu yüzden genel olarak matcha fincanının yaklaşık çeyreği kadar bir kısmı doludur. Üç cömert yudum bu keyfi çıkarmanız için yeterli olacaktır.

Matcha; dikkat, zihinsel berraklık ve duygusal iyi oluşla ilişkilidir. Samuray savaşçılarının savaşa başlamadan önce rahatlama ve uzun süreli enerji sağlayıcı olarak tercih ederken, Zen Budist rahipler ise meditasyon sürecinin bir parçası olarak matcha içiyorlar.

Antioksidan, polifenol ve beta-karotence yüksek değerlere sahip olan matcha düzenli olarak içildiğinde sağlığa önemli yararlar sağlamakta. Bazı araştırmalar son zamanlarda yaşlanma karşıtı özelliklerine de dikkati çekmekte.

Matcha tozunun lezzetli, ferahlatıcı ve canlandırıcı bir çay olarak tüketilebilirliği gibi farklı içeceklerde ve tatlılarda da kullanmak mümkün.

Matcha çayı yapmanız için ihtiyacınız olan ise geleneksel bir bambu çırpma teli ve bir matcha kasesi.

Tarif:

Matcha çayı

· Kaseye 1,5 gram matcha tozu yerleştirin.

· 2 yemek kaşığı soğuk su ekleyin.

· Matcha ve suyu pürüzsüz olana kadar hafifçe çırpın.

· 150 ml 80°C‘ ye ısıtılmış suyu ekleyin. Yüzeyde soluk bir köpük ortaya çıkana kadar (genellikle zikzak veya M şeklini takip ederek) kuvvetlice çırpın, genellikle yaklaşık 20-30 saniye. Çırpma işleminin ardından yüzeyde çok sayıda küçük kabarcık içeren köpüklü bir katman olmalı.

Yeterli karıştırmadan sonra matcha çayını fincana boşaltın ve keyfini çıkarın.