STÜDYO A24: EX MACHINA, HEREDITARY VE DAHA FAZLASI… – Karaköy Mono

İsmini Selena Gomez’in Disney imajını alt üst eden Spring Breakers filmiyle duyuran stüdyo A24; 2013’ten bu yana Tom Hardy, Nicole Kidman, Ryan Reynolds gibi çokça ünlü isimle çalıştı. Her karesi özenle oluşturulan filmlerde, nadir rastlanan, kaliteli sinema mottosunun kullanıldığı açık. Anlattıkları hikayeler her zaman olası gözükmese de kurgularının illa bir parçasının ayaklarının yere basması filmlerinin seyirciyi yakalayan ve insana dokunan kısmı. Stüdyonun yapımı olup bu yaz kesinlikle izlemeniz gereken işte 5 film.

Hereditary (2018)

Sadece birkaç hafta önce vizyona giren film Ari Aster tarafından yazılıp yönetilmiş. Yüksek övgülerle donatılan korku filminde Toni Collette konuyu oluşturan ailenin annesini canlandırıyor. Bakılan her yönden anormal olduğu açık olan bu ailede baba hariç her ferdin kalıtsal bir sorunu var. Anneanne, anne tarafından gelen bu hastalıklar filmin sonuna kadar onaylanmıyor ve seyirci verilenle yetinmek zorunda kalıyor. Son 20 dakikasıyla izleyenleri koltuğun ucuna getiren film asıl korkunun bilinmeyenden geldiğini çözmüş ve aldığı yüksek notları hak etmiş.

Ex Machina (2015)

Alex Garland’ın yazdığı ve ilk kez yönetmen koltuğuna oturduğu Akademi Ödüllü gerilim filminde Alicia Vikander Ava adlı bir yapay zekayı canlandırıyor. Ava’nın yaratıcısı ise yalnız yaşayan bir programcı ve son deneyi olan Ava’nın yeteneklerinin ve bilinçliliğini test etmesi için evine konuk bir başka bilgisayar programcısını çağırır. Bu noktadan gelişmeye başlayan olaylar beklenmedik yerlere sapıyor ve film günümüzün korkulan konusu yapay zekanın kabiliyetlerini gösteriyor.

American Honey (2016)

Andrea Arnold tarafından yazılıp yönetilen filmde Shia LaBeouf ve Sasha Lane baş roldeler. Filmde travmatik bir aileden gelen Star yeni tanıştığı bir grup gencin arabasına biner ve hayat tarzlarını benimser. Şehir şehir gezip dergi satma süsü altında insanları dolandıran grup, yollarda yaşayıp içki ve uyuşturucu dolu günler geçirirler. Fazlasıyla sembolik anlarla dolu film tadında anlatımı ile çağımız gençliğini bir karavana topluyor.

Moonlight (2016)

3 Akademi Ödülü ve bir de Altın Küreye sahip film Barry Jenkins tarafından yazılıp yönetilmiş. Kimliğini bulmaya çalışan siyahi ve homoseksüel bir çocuğun Miami de geçen yetişkinliğe kadarki öyküsünü anlatan Moonlight güçlü de bir kadroya sahip. Sonsuza kadar Oscar törenindeki “En İyi Film” zarfının karışıklığıyla hatırlanacak film bir A24 yapımı olarak gene şairane ve etkileyici.

The Disaster Artist (2017)

James Franco’nun yönettiği ve Franco kardeşlerin başrolünde olduğu komedi Tommy Wiseau adlı gerçek bir Hollywood kişiliğinin gerçek öyküsü. Wiseau’nun The Room adlı kötülüğüyle ünlü filminin yapım aşamasının anlatıldığı The Disaster Artist, A24 sitesinde anlatıldığı üzere “Efsane olabilmenin birden fazla yolu olduğunun ve nereye varacağın hakkında en ufak bir bilgin olmadığında ulaşabileceklerinin sınırı olmadığının neşeli ve istenilen bir hatırlatması.”

Hazırlayan: Ece GÖÇ