HARRY POTTER SERİSİ 21 YAŞINA GİRİYOR! – Karaköy Mono

Yeni çıkan mobil oyunu, devam eden film üçlemesi, kitapların her yeni basımı, tema parkları ve ucu gözükmeyen ürün stoklarıyla Harry Potter dünyası çocuk romanlarının gelebileceği en muazzam nokta. İşte J.K. Rowling’in 21. yaşına yaklaşan kitap serisinden öğrendiğimiz 7 şey.

Bazı ilk basımlar değerini çokça katlayabilir. 1997’de ki ilk yayınlanmasında Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın sadece 500 karton kapak kopyası yapılmış, 300’ü de kütüphanelere yollanmıştı. Şu an ise bunlardan biri ufak bir servet değerinde. Bu ender basımlardan birine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız 190 bin liranın üstünde bir rakam bekleyebilirsiniz.

Akademisyenler herkesi şaşırtabilir. Harry Potter çalışmaları beşerî bilimler ve teori endüstrisinde yeşeren bir köşe haline gelmiş bulunmakta. Mesela çeşitli bazı başlıklar şöyle: “Harry Potter’daki Hipogrif Metinlerarasılığın Ana Noktası”, “James Potter ve Soylu Kâfir”, “Harry Potter ve Sırlar Odası: Psikoanalitik Bir Bakış Açısı” ve “Soykırımdan 11 Eylül’e: Harry Potter ve Modern Kötülükle Mücadele”.

Starbucks’tan önce de cafeler yazmak için doğru adresti. Joanne Rowling ilk kitabını bekar bir anneyken Nicholson’s cafesinde ve Elephant House’un arka odasında tamalamış. İlk mekân artık Çin yemekleri servis eden bir restoran olsa da diğeri işletmelerine devam ediyor ve ünlü bir turist noktası, yani şu sıralar orada kitap yazmaya kalkmak biraz zor olacaktır.

Bazı kitaplar o kadar gizlidir ki çevirmenleriyle bile paylaşamazsınız. Serinin popülerliğinin zirvesinde kitaplar gece yarısı dağıtılıyor ve o kadar sıkı yönetiliyorlardı ki çevirmenler üstünde çalışacakları kopyalara İngilizce versiyonlar mağazalara varmadan sahip olamıyorlardı. Mesela Fransız çevirmenler, mağazalar açılır açılmaz işe başlayıp takımlar halinde ve kesintisiz bir şekilde çalışıyorlardı. Aksini yapanlar ise geçen her saatte İngilizce basımın potansiyel satışlarını yemesini izliyorlardı.

Yazarların da canı zalimlik çekebilir. Çok aşina olmayanlarınız kitapları duygusal ve hassas zannedebilir. Ama J.K. Rowling serinin sonlarına yaklaştıkça öyle vurdumduymaz oldu ki. Ana Potter fandom vikipedisine göre 7 kitabın tamamında bilinen 158 ölüm var. Kim olduklarının spilerını vermesek de yazarın son iki kitapta başlıca karakterleri patır patır öldürüşüne kendinizi hazırlamanızı öneririz.

Yatılı okullar eğlenceli olabilir. Yıllar süren düşüşlerinden sonra yatılı okullar 1990’ların sonunda başvuru akını gördü. Müdürlerinin “Harry Potter Etkisi” dediği bu yoğunluk yüzünden okullara ek binalar yapılmasının yanında yenileri de açılmış. Özendirmesine rağmen Rowling, birçok yatılı okul hikayesi yazarı gibi, kendisi tam gün düzeninde bir okula gitmiş.

Her zaman biraz daha fazlası var. Rowling seriyi tamamlasa da karakterlerini bırakmış değil. Harry Potter ve Lanetli Çocuk oyunu ve orijinal Pottermore sitesindeki ek 18.000 sözcüklük içeriğin yanı sıra, yazar Potter evrenine ait kitapların gerçek versiyonlarını da yarattı: “Çağlar Boyu Quidditch”, “Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?” ve “Ozan Beedle’ın Hikayeleri” adlı eserleri Potter evrenine ekledi.

Hazırlayan: Ece GÖÇ

Kaynak