GLENN ASTRO VE HODİNİ: HER ZAMAN YENİ BİR ŞEYLER ORTAYA ÇIKARMAK… – Karaköy Mono

En baştan başlayalım; Glenn Astro ve Hodini kim? Ritim oluşturmaya nasıl başladınız?

H: Hodini, Hulk Hodn olarak da bilinen, Köln’den bir yapımcı ve DJ’dir… 2001/2002 sıralarında ritim yapmaya başladım.

G: Köln’den olmayışım ve Hulk Hodn olarak bilinmemem dışında, benim için de aynı.

 

Son zamanlarda ortaya çıkan şaşırtıcı Turquoise Tortoise albümünde işbirliği yapmaya nasıl karar verdiniz? Bu muhteşem parçaları yaratmanız için sizi motive eden neydi?

H: Bir süredir işbirliği yapmaktan bahsediyorduk ve birkaç denemeden sonra nihayet gerçekleşti. Sanırım sebep (motiv) özel bir şey değildi…Sadece müzik yapmak için.

G: Sanırım her zaman yeni bir şeyler ortaya çıkarmaya çalışmak ya da en azından kendini tekrar etmemeye çalışmak; bir sebep olarak sayılır mı bilmiyorum haha.

 

Bu albümde Ajnascent, Max Graef, MC Pinty ve Knowsum gibi başka yetenekli isimler de var! Bir album için birden çok isimle çalışmanın avantajları nelerdir?

H: Bence avantajlardan biri, oluğa fazla bir şey katmak zorunda olmamak. Çünkü vokal sanatçıları şarkıyı otomatik olarak farklı bir yönde şekillendiriyorlar.

G: Sanırım farklı bir sebep, en azından benim için, başka bir insanın ayrı bir bakış açısı ya da masaya farklı bir yaklaşım getirmesi ve elinizdekinin normalde yapamayacağınız bir şeye dönüşmesi, en iyi durumda tabii ki. Sık sık kendimi sıktığım ya da rutine takıldığım noktaya gelirim, bu yüzden başka birinin girişi sihirli bir şekilde iyi bir şeye dönüşür.

 

Albümü dinlediğimizde ayrı ayrı parçalardan oluşmamış da bir bütünmüş gibi duyuluyor. Birden çok isimle çalışırken kayıt sürecinde devamlılığı nasıl tuttunuz? “Ah, konseptin dışındayız” dediğiniz herhangi bir nokta var mıydı ya da konsept var mıydı?

H: Özel bir kavram yoktu, sadece akışına bıraktık.

G: Kavramın, bir albümde bir arada olmanın anlam taşıdığı şarkıları toplamak olduğunu söyleyebiliriz, belki de bu bir kavram olarak sayılabilir?

 

Albümü dinlerken, şarkıların çoğunda arka plan olarak vinil çatırdama sesi veya küçük bir gürültü olduğunu fark ediyoruz. Ki bu inanılmaz bir derinlik ve bir zamansızlık hissi veriyor! Bu, bize albümün örnek kullanımını düşündürdü. Albümde örnek olarak kullandığınız şarkılar var mı?

H: Kesinlikle bazı örnekler kullandım, ama dürüst olmak gerekirse, çoğunlukla sadece küçük parça ve parçacıklardı. Onları hatırlamıyorum.

G: Bende de aynı, bazı mikro örnekler ve preküsyon örnekleri var, ama harmonik ve melodik parçalar için de olduğu gibi, çoğunlukla midi veya bir sıralayıcı kullanarak oynattık veya programladık. İnsanların bir örnek mi yoksa oynatılma mı olduğuna gerçekten emin olamadığı bir noktaya ulaşmak kısmen güzel haha. Bunu sevdim.

 

Albümünüzün atmosferini nasıl tanımlarsınız?

H: Yukarı & Aşağı.

G: İyi bir ölçü için birkaç sol dönüş.

 

Biz “El Gato” parçasına derinden aşık oluyoruz! Çizmelerden perküsyonlara! Seçmenin zor olacağını biliyorum ama albümden favori şarkılarınız var mı?

H: LP’deki en sevdiğim melodi kesinlikle MC Pinty ile olanıdır…. İlk başta o parçada vokaller yoktu ve Pinty üzerinde çalıştıktan sonra her şey başka bir seviyeye kadar yükseldi.

G: Benim için Ze Regal. Bu sadece güzel bir parça ve doğrusu onu Blood Orange kaydında duysam çok da şaşırmam, özellikle de B bölümünü!

 

Yine aynı ekiple herhangi bir işbirliği olacak mı? Yoksa bu sadece bir defalık proje miydi?

H: Henüz plan yok, ama bir diğeri için hazırım. 🙂

G: Beni de say! Bu tortoise bir şekilde geri dönecek!

 

Albüm için canlı gösteriler olacak mı? Herhangi bir tur?

H: Planlanmış bir şey yok, ama ne olacağını göreceğiz!

 

Okuyucularımız için bir mesajınız var mı?

G: Bir zamanlar bilge bir adam demiş ki; uzun yaşa ve başar. Sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. 🙂

 

 


 

 

Let’s start from the bottom. Who are Glenn Astro and Hodini? How did you start creating beats?

 H: Hodini is a producer and DJ from Cologne, aslo known as Hulk Hodn…. I started making beats around 2001/2002

G: Same for me, except I am not from Cologne and not known for being Hulk Hodn.

 

How did you decide to collaborate in your amazing Turquoise Tortoise album which came out recently? What was the motive that drives you to create those marvelous tracks?

 H: We’ve been talking about collaborating for quite some time and after a few attempts it finally happened. I think the motive wasn’t a special one… just to make some music.

G: I guess you always try to bring something new to the table or at least try to not repeat yourself, don’t know if that counts for a motive haha

 

In this album, there are also another talented names are visible such as Ajnascent, Max Graef, MC Pinty, and Knowsum! What are the advantages of working with multiple names for an album? 

 H:  One of the advantages imo is not having to add too much to the groove, because Vocal artists automatically shape the song in a different direction.

G: I think another reason, at least for me it is, that you get another person also brings a different perspective or approach to the table, that turns it to something that you normaly wouldn’t have done, in the best case of course. I often get to the point where I bore myself or get stuck in a routine, so having someone else’s input magically turns it into something good.

 

When we listen to the album, it sounds really like a whole and not separate tracks. How did you keep the continuum during the recording process while working with multiple names? Was there any point that you say Oh, we are out of the conceptor there was no specific concept?

H: There was no specific concept, we just went with the flow.

G: You could say the concept was to gather songs that make sense being on a record together, maybe that counts for a concept?

 

While listening to the album, we recognize the vinyl crackle sound or a little noise in the most of the songs as a background. Which gives an amazing depth and timeless feeling! This made us think the sample usage of the album. Are there any songs that did you use as a sample in the album?

H: I certainly used some samples here and there, but to be honest, mostly just little bits and pieces. I don’t remember them myself.

G: Same here, there are some microsamples and precussion samples here and there, but as for the harmonic and melodic parts it’s mostly played or programmed using midi or a sequencer. It is kinda nice to make it to that point where people are not really sure anymore if it’s a sample or played in haha. I like that.

 

How do you define the atmosphere of your album?

H: Up & Down

G: A few left turns for good measure.

 

For us, we deeply fall in love with the El Gatotrack! To the Scratches to percussions! I know that it would be hard to choose, but do you have any favorite songs from the album?

H: My favourite tune on the LP is definitely the one with MC Pinty on it…. at first there were no vocals on that track & after hearing it with Pinty on it, it changed the whole thing up to another level.

G: For me it’s Ze Regal. It’s just a beautiful track and I honestly wouldn’t be surprised hearing it on a Blood Orange record, especially that b-part!

 

Will there be any collaboration with the same team again? Or was this just a one-time project?

H: No plans yet, but I’m down for another one 🙂

G: count me in! That tortoise will be back in one way or another!

 

Will there be any live shows for the album? Any tour?

H: Nothing planned, but we’ll see what happens!

 

Any messages for our readers?

G: Live long and prosper a wise man once said! Thanks for reading this to the end 🙂