STARBUCKS İLK KEZ İTALYA’DA… – Karaköy Mono

Starbucks, Milano Mağazasıyla ilk defa İtalyan pazarına girdi: Reserve Roastery Deneyimi İtalyan Espresso Kültürünü, Tasarımını ve Ustalığını Kutluyor

Piazza Cordusio’daki tarihi Posta binasının içinde açılan Starbucks Reserve Roastery, Starbucks’ın İtalya’daki ilk mağazası olurken, marka 2018 sonlarından itibaren Milano’da başka mağazalar da açmayı planlıyor.

Howard Schultz’a 35 yıl önce Starbucks Deneyimi’ni yaratmak için ilham veren İtalyan espresso kültürüne saygı niteliğinde tasarlanan 2.300 metrekarelik Reserve Roastery, moda ve kültürün başkentlerinden biri olan Milano’da kahve kavurma, demleme ve miksoloji gösterisi sunuyor

Starbucks, Reserve Roastery’de dünyanın 30 ülkesinden küçük partiler halinde tedarik edilen ve ilk kez Avrupa’da kavrulan sınırlı miktarda Arabica kahvesi ve yanında ünlü şef Rocco Princi’nin fırınından çıkmış taze artizan lezzetlerle eşsiz bir deneyim sunucak…


Starbucks 6 Eylül 2018 tarihinde açılan İtalya’daki ilk ve dünyanın en güzel Starbucks mağazası olmaya aday Milano’daki Starbucks Reserve Roastery’nin açılışını kutluyor. Merakla beklenen Milano’daki Roastery, İtalyan misafirler için şehre bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Starbucks bu mağaza ile 47 yıllık tarihi boyunca kahve hakkında öğrendiği her şeyi nefes kesici bir ortamda sunuyor. Bu akşam gerçekleşecek resmi açılış kutlamasının ardından, Roastery 7 Eylül Perşembe sabahı 9.00’da kapılarını tüm misafirlerine açacak.

Starbucks onursal başkanı Howard Schultz açılışla ilgili duygularını şu sözlerle ifade etti: “Milano’ya ilk kez geldiğim 1983 yılında şehrin espresso barlarında gördüğüm topluluk hissi, baristalar ile müşteriler arasındaki rahat ve gerçek insani bağ kurma anları beni büyüledi. Milano’daki Roastery’nin açılışı ile Starbucks’ın hikayesi bir döngüyü tamamlıyor. 35 yıl önce ilham aldığım o ilk andan milyonlarca insanın günlük hayatının bir parçası haline geldiğimiz bugüne dek yaşadığımız tüm deneyimi büyük bir saygıyla İtalya’ya getiriyoruz. Yeşil önlüğünü takan 350.000 çalışma arkadaşımız ve onlardan önceki milyonlar adına, İtalyan misafirlerimize en mükemmel Starbucks deneyimini sunacağımız için büyük onur ve gurur duyuyorum.”

Starbucks’ın dünyadaki 78. pazarı olan İtalya’ya gelişi, şirketin tarihindeki diğer hiçbir pazara girişimine benzemiyor. Milano, Starbucks’ın yeni bir ülkedeki mağaza varlığını Roastery formatı ile kurduğu ilk şehir olma niteliğini taşıyor. Seattle Roastery (2014) ve Şanghay’daki Roastery (2017) olmak üzere dünyada sadece iki tane daha Roastery bulunuyor. Milano’daki 2,300 metrekarelik Roastery, Piazza Cordusio’daki Palazzo della Poste binasında, Duomo, Galleria Vittorio Emanuele II ve Scala Tiyatrosu gibi ikonik tarihi eserlere birkaç sokak uzaklıkta bulunuyor.

Starbucks, Avrupa’daki ilk mağazasını 20 yıl önce Londra’da açtı. O zamandan bu yana stratejik lisans anlaşmalarıyla Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da 40 ülkede 3.100’den fazla mağazaya ulaştı. Milano’da şirket tarafından işletilen Reserve Roastery’nin açılışı, genel büyüme stratejisinin bir parçası olarak şirketin premium markasına yaptığı yatırımı güçlendiriyor; bu strateji aynı zamanda dünya çapındaki temel mağazalar için perakende mağaza ve ürün inovasyonu açısından bir planı da içeriyor. Roastery’nin açılmasının ardından Starbucks, 2018 sonlarından itibaren lisanslı iş ortağı Percassi ile birlikte Milano’ya yeni kafeler de açacak. Bu mağazalar, İtalyan pazarına özgü kahve kültürünü yansıtırken Starbucks’ın ikonik içecek ve yiyeceklerini de sunacak.

İtalyan Misafirler için Tasarlandı

Milano’daki Roastery’nin çarpıcı tasarımının arka planı oluşturduğu ve benzersiz bir deneyim yaşattığı ortamında miras ve inovasyon başrolü oynuyor. Misafirler binaya girerken Roastery deneyiminin her yönünü kapsayan nefes kesici bir manzarayla karşılaşıyorlar. İtalyan modasını ve tasarım topluluğunu yansıtan canlı renkler, her misafire hoş geldiniz derken gün boyunca mekan, cam tavandan süzülen ışıkla dönüşüm geçiriyor.

Roastery’nin genelinde fiziksel mağaza ortamını tamamlayan interaktif AR (artırılmış gerçeklik) deneyimi, misafirleri mobil cihazlarını kullanarak Starbucks Reserve® kahveler, kavurma süreci ve şirket hakkında daha fazla bilgi edinmeye teşvik ediyor. AR deneyiminin en önemli parçası olan ve yerden tavana, duvardan duvara uzanan eser, Starbucks tarihini görsel olarak temsil ediyor. Yerel ustalar tarafından kazınarak hazırlanan, sarı bir cilayla parlatılan ve arkadan ışıklandırılan eser, hikayeye sıcaklık katıyor.

Starbucks barista Gabriel Sebastian Denes works at the siphon brewing station at the Starbucks Reserve Roastery in Milan, Italy on Sunday, August 02, 2018. (Joshua Trujillo, Starbucks)

Dünyanın Her Yanından Kahveler, İtalya’da Kavruluyor, Demleniyor ve Paketleniyor

Starbucks’ın premium Reserve markasının özünde dünyanın 30’dan fazla ülkesinden etik olarak tedarik edilen, nadir ve egzotik yüksek kaliteli Arabica kahveleri yer alıyor. Her kahve, Starbucks kahve kalitesi uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından özenle seçiliyor ve beraberinde kendine özgü tat profillerini ve yetiştirildiği bölgelerin hikayelerini getiriyor.

Bu kahveler, dünya çapındaki Starbucks kavurma tesislerinde Starbucks’ın 47 yıllık kahve deneyiminin ve liderliğinin içinde yaklaşık bir yıl eğitim alan yedi üstün becerili kavurma uzmanı tarafından hayata geçiriliyor. Bu uzmanlar, Starbucks’ın özgün, küçük parti Reserve kahvelerinin Avrupa’da kavrulacağı ilk yer olan Milano Roastery’de her gün ustalıklarını uyguluyor. Misafirlerinin kavurma sürecinin her yönünü benzersiz bir şekilde görmesine imkan veren Roastery, üretim alanının 360 derecelik görünümünü sunuyor. Kahve biliminin ve sanatını böyle şeffaf bir şekilde sunulması, jüt çuvallardan yeşil kahve çekirdeklerinin dökülmesiyle başlıyor, kavurucudan geçip soğutma tepsileriyle devam ediyor. Kahvenin yolculuğu, 6.5 metre yüksekliğindeki bronz fıçı adeta tomurcuklanan bir çiçek gibi açılıp, kavurma işleminin doğal bir parçası olan gaz alma odacığına bir bakış sunduğunda dramatik bir kreşendoya ulaşıyor. Ardından, tepedeki bakır borulardan geçerek kahve barlarındaki haznelere iniyor. Burada taze bir fincan Reserve kahvenin tadını çıkarabilmeleri için misafirlere sunuluyor ya da Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki Starbucks mağazalarına dağıtılmak üzere paketlenecekleri ambalaj hattına gönderiliyorlar.

Bu özel mağazada yer alan kahve barı, yüzlerce baristanın farklı demleme yöntemleriyle 115’den fazla içecekten oluşan bir menüyü elle hazırlayacağı bir ortam olarak hizmet verecek. Bu yöntemler arasında ModBar® Pour Over, Chemex, Press, Sifon, Espresso, Soğuk Demleme ve markanın özel CloverTM Demleme gibi seçenekler yer alıyor. Ana barda ayrıca Starbucks için bir ilk olarak bir affogato bölümü yer alacak; burada siparişe göre eşsiz ve teatral bir sunumla hazırlanan mükemmel el yapımı dondurmalar, leziz bir espresso shot’ına eşlik edecek.

Roastery deneyiminin bir parçasını eve götürmek isteyen misafirler, bazıları Milano Roastery’e özel, taze kavrulmuş Starbucks Reserve kahve çekirdeklerini özel ambalajlarında Scooping Bar’dan satın alabilecek. Kahvelerin tenekelerde ve haznelerde sergilenme biçimi, bakkal terazileri ve kağıt ambalajlar, hep kuru mahsulleri gramla tarttırıp ve taze paketleyip satın alma deneyimini çağrıştıracak şekilde tasarlandı.

İtalyanlar’dan Örnekle Aperitivo da Arriviamo’da yerini alıyor

İtalyanların ‘aperitivo’larından yani akşam üstü küçük ikramlarla birlikte servis edilen sosyal kokteyllerden ilham alan Milano’daki Roastery, bir Arriviamo Bar barındıran ilk Starbucks mağazası olacak. Geniş bir döner merdivenin üstündeki asma katta yer alan Arriviamo, özenle hazırlanmış bir kokteyl veya özel kahve servisi için tercih edilebilecek.

Arriviamo’da bir miksoloji ekibi, hem İtalyan damak tadından, hem de Starbucks kahve mirasından ilham alan özel menüden içecekler yaratıyor. Spritz ve Negroni gibi klasik İtalyan favorilerinden lezzet ve ustalığı buluşturan soğuk demlenmiş kahve kokteyllerine kadar pek çok seçenek sunan Arriviamo’da misafirler ana Roastery katındaki barlardan farklı ve tamamıyla yeni bir deneyime tanık olabilecek. Misafirler, akşamları aperitivo hizmetine ek olarak kahvelerini de asma katta da alabilecek. Burada kahvelerini yudumlayarak tadını çıkarırken Roastery’i ve üretim sürecini farklı bir noktadan gözlemleyebilecekler.