“JABBAR” – Karaköy Mono

ALTERNATİF ELEKTRONİK MÜZİKTE YENİ BİR SOLUK: JABBAR

Türkiye’de elektronik müzik denince akla genelde (maalesef) ‘cuppa cuppa’ ya da ‘eller havaya’ tarzı bol dıp tıslı şarkılar akla geliyor. Bunu kırmak biraz zor. Zira bu türün peşinden koşan yoğun bir kitle var. Gerek kafa dağıtmak gerek de kız tavlamak gibi farklı yönelimleri olan bu tarzın dışında kalan müzisyenler de yok değil. Jabbar da onlardan biri.

Alternatif elektronik müzik piyasasına daha önce ‘Raf’ albümüyle adım atan Jabbar, ‘Yineleme’ adlı ilk solo albümünü çıkardı. BirGün gazetesinden Öykü Fırat’a verdiği röportajda albümünü, “Yineleme aslında bir dönemin hikâyesi niteliğinde. Bir fotoğraf albümü gibi neredeyse. O yüzden Raf ve Geçmiş Değişmez’in akustik versiyonları da yer alıyor albümde. O bütünlük algısını bozmamaya çalıştık. Sözlükte “Yineleme” tekrar etmek birden fazla kez yapmak anlamına geliyor. Bir de çok güzel bir anlamı daha var; “Anlamı güçlendirmek, pekiştirmek, kavramı genişletmek, zenginleştirmek amacıyla her türlü sözcüğün tekrarlanması.” Şarkılar da bunu yapmaz mı zaten. Hislerimizi ne kadar farklı şekillerde dışa vursak da yola çıktıkları istasyon hep aynı gibi gelmiştir bana. Birleştirir bizi şarkılar, kaynaştırır aynı dili konuşur oluruz hepimiz. Çok değerlidir şarkılar o yüzden. Biraz da olsa duyguların tercümesi olur mu diye düşündüğüm bir hikâye bütünü diyebiliriz aslında,” diye tanımlayan sanatçının albümünde 10 şarkı yer alıyor. Hepsi farklı bir şekilde yorumlanan şarkıların altyapıları elektronik müzik ve funk ritimlerine sırtını yaslıyor ve ortaya sakin ama hareketli bir eser çıkarıyor.

Şarkının sözleri genelde aşk üzerine kurulu. Bunların üzerine Jabbar’ın kadife vokali de eklenince de istenen hedefe ulaşılmış gibi görünüyor. Jabbar’ın ‘Yineleme’ albümü son zamanların en dikkat çekici ve dinlenesi şarkılarından oluşan bir eser olarak dikkat çekiyor.

Hazırlayan: Burak Soyer