“KADİM ZAMANLARDAN” – Karaköy Mono

O’Art, Evren Erol’un “Kadim Zamanlardan” sergisi ile yeni yıla merhaba dedi

Odeabank’ın sanat platformu O’Art, çağdaş sanatçı Evren Erol’un 1500 parçadan oluşan “Kadim Zamanlardan” isimli heykel – ses enstalasyonu sergisinin açılışını 17 Ocak 2019 Perşembe akşamı gerçekleştirdi.

Sergi, Erol’un doğa, insan ve mekan arasında yarattığı pürüzsüz geçişle şiirsellik barındırmaktadır.

Çağdaş sanatın temsilcilerine ev sahipliği yapmayı sürdüren Odeabank’ın sanat platformu O’Art, sanatçı Evren Erol’un “Kadim Zamanlardan” isimli sergisini sanatseverlerle buluşturdu. Sanat ve medya çevresinin yoğun ilgi gösterdiği serginin açılışı Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü ve sanatçı Evren Erol’un ev sahipliğinde 17 Ocak Perşembe gecesi gerçekleştirildi.

Kadim Zamanlardan” isimli heykel – ses enstalasyonu sergisinin küratörlüğünü Begüm Alkoçlar yaptı. Sergi, sanatçının tarihin başlangıcından beri insanoğlunun ilahi vasıflar yüklediği “Hayat Ağacı” olgusunu çağdaş anlamıyla ele aldığı 1500 parçadan oluşan bir heykel-ses enstalasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Sanatçı ilk defa mekana özgü çalıştığı bir enstalasyon çalışması sunuyor.

Sergilenen eserlerde sanatçının esin kaynağı olan ve mitolojide cennette bulunduğu anlatılan hayat ağacının; ölümsüzlük, sağlık, şans ve bereket sembolü olarak tanrısallığına göndermede bulunuluyor. Evrensel bir kültürün sembolü olarak “hayat ağacı” mitini çağdaş bağlamıyla ele alan Evren Erol, anlamsal karşıtlıkların birlikteliğinde bir doğa alegorisi yaratıyor. Erol, bu ezeli mitin fiziksel, düşsel ve düşünsel konumunu sorguladığı bilinçaltında, algısını izleyici için bir deneyime dönüştürüyor.

Sergi, Evren Erol’un doğa, insan ve mekan arasında yarattığı kusursuz geçişle şiirsellik barındırıyor. Erol, nesneleştirdiği doğayı ve insanı, nesnenin kendisi olan ağaçtan üreterek yola çıkmış. İnsanı merkez alan bütününden; farklı formlardaki parçaları ayrıştırarak spontane bir sezgisellikle uyarladığı kurgusunun mekanla bütünleştiği “Kadim Zamanlardan” sergisi, 23 Şubat 2019 tarihine kadar Etiler’de O Art’ta görülebilecek.

Evren Erol Hakkında:

1977’de İstanbul’da doğan Evren Erol, 1998 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Serigrafi bölümü’nden, 2003 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel bölümü’nden mezun oldu. Sanatı, var olan gerçekliğe alternatif bakma yöntemleri geliştirebilmek noktasında, sanatçıya sonsuz özgürlük alanı yaratan kendini ifade etme ve sorgulama dili olarak görmektedir. Heykellerini, koşullara göre kendi varoluşunu biçimleyen düşünce ve kavramların, bilinçaltında yer alan değişimin yansıması olarak tanımlamaktadır. Değişim, dönüşüm, karşıtlık, ret ve kabul bağlamı gibi temel metaforlar çerçevesinde üretmektedir. 2012 yılında “Kendini BULus” sergisini Artgalerim’de , 2015 yılında “Kırmızı Çizgi”, 2016 yılında “Aklın Yarat(t)ıkları” sergilerini Bozlu Art Project’te ,2018 yılında “Aklın İyimserliği” sergisini Daire Sanat’ta ve son olarak 2018 yılında New York’ta, Arsham Fieg Gallery’de açtığı “Butterfly Effect” başlıklı kişisel sergilerinin yanı sıra birçok karma sergi ve sempozyumda yer almıştır. Evren Erol çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.