“ZAMAN DEĞİŞMELİ” – Karaköy Mono

“Olay Boşluğu Şekillendirdi”

 

14 Aralık 2018, 18:30

Pera Müzesi’nin düzenlediği “Zaman Değişmeli” sergisi kapsamında, sanatçı topluluğu Raqs Media Collective son dönemde üzerinde çalıştıkları kavramlar ve projeler üzerine bir konuşma gerçekleştiriyor. Konuşmanın ardından serginin küratörü Alistair Hicks ile sergide irdelenen konular tartışmaya açılıyor.

Pera Müzesi, zaman kavramının yerleşik kurallarını yıkan, geleneksel zaman fikrine yeni perspektifler sunan “Zaman Değişmeli” sergisi kapsamında sanatseverleri, küratör ve sanatçılarla buluşturuyor.

14 Aralık Cuma günü saat: 18:30’da gerçekleştirilecek konuşma etkinliği, Raqs Media Collective’den Monica Narula’nın konuşmasıyla başlıyor.

Sergide Escapement (2009), Tekrar-koş (2013), İmparatorun Eski Elbiseleri İçin Maket (2016) ve Hollowgram (2017) işleriyle öne çıkan topluluk adına gerçekleştireceği konuşmada Narula, son dönemde üzerinde çalıştıkları kavramlar ve projeleri izleyicilerle paylaşıyor. Ardından serginin küratörü Alistair Hicks, sergide irdelenen konuları tartışmaya açıyor.

Etkinlik, Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz gerçekleşiyor.

Raqs Media Collective hakkında:

Raqs Media Collective (Monica Narula, Jeebesh Bagchi ve Shuddhabrata Sengupta), çalışmalarında kendi buyrukları “kinetik temaşa” ile biçim ve metodoloji olarak yerinde duramayan, fakat kullandığı alt yöntemler açısından yoğun bir gidişatı takip ediyor. Topluluk, güncel sanatın yanı sıra kitap editörlüğü ve sergi küratörlüğü yapıyor ve durumlar sahneye koyuyor; mimar, bilgisayar programcısı, yazar, küratör ve tiyatro yönetmenleriyle iş birliği yaparak film üretiyor. 2001 yılında Delhi’de bulunan Centre for the Study of Developing Societies (Gelişmekte Olan Toplum Çalışmaları Merkezi)’de Sarai adlı disiplinler arası inkübasyon merkezini kurarak Hindistan güncel kültüründe derin etki yaratan süreçler başlattılar. Raqs Media Collective, Pera Müzesi’nde 2017 yılında Çiftdüşün Çiftgörü sergisinde de yer almıştı. MACBA’da devam eden In the Open or in Stealth’in küratörlüğünü üstlenen Raqs’ın son dönemde katıldığı solo sergiler arasında Not Yet at Ease (Firstsite, Colchester), Twilight Language (Whitworth Gallery, Manchester), It’s possible because it’s possible (MUAC, Mexico City) ve With an Untimely Calendar (National Gallery of Modern Art, New Delhi) bulunuyor.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek etkinlik ücretsizdir. Yerler sınırlıdır, rezervasyon alınmamaktadır. Etkinlik dili İngilizce’dir, Türkçe simültane çeviri olacaktır.