“NÜ” – Karaköy Mono

82 SANATÇININ 159 ESERİ 28 ŞUBAT-9 MART ARASINDA GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR ÖMER ULUÇ’UN 1981 TARİHLİ “NÜ” TABLOSU BEYAZ MÜZAYEDE’DE REKORA ADAY!

Beyaz Müzayede tarafından düzenlenen 54. Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi’nde yine nadir bulunan eserler sanatseverleri bekliyor. 82 sanatçının 159 seçkin eserinin yer alacağı müzayedenin öne çıkan eserleri, Ömer Uluç’un “Nü” eseri ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun “Kilimli Soyut Adam”ı.


Beyaz Müzayede’nin 10 Mart’ta gerçekleştireceği 54. Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi, Türk Çağdaş ve Modern Sanatı’nın birbirinden değerli eserlerinden oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Müzayedede satışa sunulan eserler arasında Ömer Uluç’un 1981 tarihli “Nü” eseri öne çıkıyor. Uluç’un 1980’li yılların başlarında Beyoğlu afişlerinden esinlenerek yapmış olduğu “Nü ve Şuh Kadınlar” serisinden eserler, geçmişte birçok müzayedede önemli rekorlara imza atmıştı. Sanatçının bu seriye dahil olan 1981 tarihli “Fahişeler” tablosu, 2009’da yine Beyaz Müzayede’de 425 bin dolara satılarak rekor kırmıştı. 10 Mart’ta satışa çıkacak olan “Nü” isimli tablo, 350-550 bin TL’lik fiyat aralığında sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun başyapıtı “Kilimli Soyut Adam”, Beyaz Müzayede’de

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun 1966 tarihli “Kilimli Soyut Adam” isimli başyapıtı da müzayedede tüm gözlerin üzerine çevrileceği bir diğer eser. “Kilimli Soyut Adam” Rockefeller Bursu ile gittiği Amerika dönüşü Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun resminde ve kullandığı tekniklerde değişimleri yansıtmasının yanında sanatındaki yerli unsurları da koruduğunu açıkça gözler önüne sermesi açısında sanatçının en önemli yapıtları arasında gösteriliyor. Eyüboğlu’nun yayınlanmış kitaplarında da yer alan bu görkemli başyapıt, 250-350 bin TL tahmini fiyat aralığında satışa sunuluyor.

Fikret Mualla’dan Fahrelnisa Zeid’a Fransız ekolü

Türk çağdaş ve modern resim tarihinde “Fransız Ekolü” olarak bilinen, 1950-1970 arası Paris’te yaşayan ve dönemin Avrupa resminin en önemli temsilcileri ile eşzamanlı eserler üreten Fahrelnisa Zeid, Nejad Melih Devrim, Mübin Orhon, Selim Turan, Hakkı Anlı ve Abidin Dino’nun birbirinden değerli yapıtları da müzayedede yer alıyor. Ayrıca çalkantılı ve bohem yaşam tarzı nedeniyle sadece sanatıyla değil, hayat hikayesiyle de resim tarihine kazınmış, 1938’de Türkiye’yi terk edip Paris’e yerleştikten sonra 1967’de Fransa’da ölen ve Paris Kimsesizler Mezarlığı’na gömülen Fikret Mualla’nın farklı boyutlarda 7 eserinden oluşan bir seçki, sanatseverler ile buluşacak.

Genç ve usta sanatçılar bir arada

Müzayede’de yukarıda adı geçen usta sanatçıların yanında çağdaş ve modern sanatın ustaları ve daha genç sanatçılar da yer alacak. Burhan Doğançay, Erol Akyavaş, Adnan Çoker, Ferruh Başağa, Devrim Erbil, Güngör Taner, Mustafa Ata, Zekai Ormancı, Yüksel Arslan, Komet Ergin İnan, Cihat Burak, Nuri İyem, Koray Ariş, Osman Dinç, Türk Çağdaş Sanatı’nın orta ve genç kuşağından Kemal Önsoy, Selma Gürbüz, Azade Köker, Kezban Arca Batıbeki, Ahmet Güneştekin, Bedri Baykam, Haluk Akakçe, Ali Elmacı, Ansen, Refik Anadol, Murat Pulat gibi isimler başyapıtları ve sıradışı eserleriyle müzayedede olacak.

Müzayede’de yer alan yapıtlar 28 Şubat-9 Mart tarihlerinde saat 10:00-20:00 arasında Beyaz Müzayede’nin Nişantaşı’ndaki mekanı ‘Beyaz Space’de sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Aziz Karadeniz tarafından yönetilecek olan 54. Beyaz Müzayede 10 Mart Pazar günü saat 14:00’te Swiss Otel’de gerçekleştirilecek.