“Bir Olmak” – Karaköy Mono

                            10 Karaköy-Contemporary İstanbul

Uluslararası “Life Style” otel, restoran ve eğlence markalarını barındıran SBE’nin Istanbul’daki oteli 10 Karaköy, dijital tasarım sanatçısı Yasin Yaman’ın hazırladığı illüstrasyon çalışması “TOGETHER AS ONE” ile “bir olmak” vurgusu yaparak Contemporary 2019’da yerini aldı.

İlhamını İstanbul’un tarihi ve simgesel yapılarından alan Yasin Yaman’nın her çalışması farklı bir mesaj içeriyor. 10 Karaköy için tasarladığı çalışmasında da binanın tarihi geçmişinden esinlenerek; “Balıklı Rum Hastanesi” ve “Balıklı Han” zamanına giderek, 10 Karaköy için simgeleşmiş “balık” figürünu kullanıyor ve hayatın her alanında “bir olmak” gerektiği; çevre için, sanat için, insanlık için daha iyiyi yapabilmek adına “bir olmanın” duygusunu yansıtıyor.

Açıldığı günden bugüne sanata olan desteği ve düzenlediği sanat etkinlikleriyle ön plana çıkan 10 Karaköy aynı zamanda bu seneki ilhamını Pasifik okyanusundaki devasa atık yığınından alan ve temasını “7.Kıta” olarak belirleyen, 14 Eylül-10 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleşecek 16.İstanbul Bienali boyunca, Contemporary’de yer alan eserini otel içerisinde sergileyecek.