“FORMULA 1 DÜNYA ŞAMPİYONU” – Karaköy Mono

MONSTER ENERGY PİLOTU LEWIS HAMILTON ALTINCI KEZ FORMULA 1 DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

Amerika Birleşik Devletleri Grand Prix’sini ikinci sırada bitiren Monster Energy Pilotu Lewis Hamilton, altıncı kez Formula One dünya şampiyonu oluşunu kutladı.

Mercedes-AMG Petronas ekibinin yıldızı, artık Michael Schumacher’ın yedi dünya şampiyonluğu rekorundan bir kupa uzaklıkta.

Lewis’in bu sezonki performansları şaşırtıcı derecede istikrarlıydı. Nadiren hata yaparak ne zaman aracını zorlayacağını; ne zaman lastiklerini koruması gerektiğini bildi. Austin Texas’taki Circuit of Americas pistinde aldığı sonuçla 83 tanesini kazandığı 248 Grand Prix yarışının 150’sinde ilk üçe girmiş oldu. 2019, Lewis için bugüne dek aldığı 10 birincilikle geçirdiği en iyi sezonlardan biriydi.

Lewis şöyle konuştu: “Bu yıl sürekli bir gelişim içindeydim ama sezona geçen sene bitirdiğim kadar iyi bir şekilde başlamak için çok çaba gösterdim. Elemelerde istikrarımı hiç bozmadım. Performansım açısından en iyi yıldı. Adeta bir sanat şaheseri üzerinde çalışıyorum ve henüz tam olarak bitirmedim. Bir konuda uzmanlaşmak çok uzun zaman alır. Uzmanlık yolunda ilerlediğimi hissetsem de hala alacağım çok yol var gibi geliyor. Bu yolda ilerlerken iniş çıkışların olması normal. Ama artık şu noktada bunlarla baş edebilecek kadar iyi olduğumu düşünüyorum.”

Kırdığı rekorlar ve başarılarına çok takılmayan biri olsa da, Lewis, Schumacher’ın rekorunu kırabilecek ve onu geçebilecek bir durumda olmanın öneminin farkında: “Hep Michael’ın rekorunu kırmak gibi bir hedefim olmadığını söyledim. Kafamı rekorlara takan biri değilim. Onun başarılarına yaklaşmanın bile uzak olduğunu düşünüyordum. Bu ihtimal çok uzaktı ama şimdi çok yakın görünüyor. Ama anlamakta o kadar zorlanıyorum ki bir yandan yine uzak geliyor. Önümüzdeki yıl ya da 2021’de ne olur bilemiyorum. Ama inanıyorum ki gelişmeye devam edeceğim ve bu takımla daha çok büyük işler yapacağız. Bunu artık zaman gösterecek.”

Lewis’in şampiyonluğu kazanmasına engel olabilecek tek kişi takım arkadaşı, Monster Energy Pilotu Valtteri Bottas’tı. Austin’deki yarışı birinci bitiren Valtteri “Şampiyonluk umutları yolunda yapabileceğim tek şey kazanmaktı. Tabii ki üzerime düşeni yaptım ve bu da kendimi iyi hissettiriyor. Biraz karışık duygular içindeyim. Bu hafta sonu çok iyi geçti ama sezonun diğer yarışları o kadar iyi hissettirmedi. Pozitif olmak lazım. Formula 1’deki en iyi sezonumu geçirdim. Birçok alanda büyük kazanımlar elde ettim. Lewis eminim şampiyonluğu bu yarışta birinci gelerek almak isterdi. Ona engel oldum ve bu harika bir duygu. Artık önümüzdeki yılı dört gözle bekliyorum” dedi.