“Modern Toplum”un Kadınlık Halleri – Karaköy Mono

PERSONAS KUARTET “Modern Toplum”un Kadınlık Hallerini Sahneye Taşıyor.

İlknur Güneş’in Alice Gerstenberg’e ait “Overtones” adlı oyunundan esinlenip yepyeni bir metin haline getirdiği ve yönettiği “Personas Kuartet” 24 Ekim 2019’da yaptığı prömiyer’in ardından çeşitli sahnelerde yolculuğuna devam ediyor. Uyumsuz Tiyatro tarafından sahneye konan “Personas Kuartet” bir üçlemenin ikinci oyunu. Üçlemenin ilk oyunu olan “Sesler” yine İlknur Güneş tarafından yazılıp yönetilmişti.

Modern dünyada kadınların kendilerini, hayatı ve düzeni sorgulamaları oyunda yine kadın bakış açısıyla anlatılırken çağımız insanının içine sıkışıp kaldığı toplumsal roller, statüler ve varoluş mücadelesi mizahın gücü ile sahneye konuyor. Ego/İd ilişkisi gibi psikanalist kavramları bir anlatı aracı olarak kullanan oyunda stilize bir teatral form doğal üslupla birleşerek etkileyici bir sahne üstü estetiği yaratıyor. Oyunda koreografi Utku Demirkaya’ya, hareket düzeni ise İlknur Güneş’e ait.

Konuyu biraz açmak gerekirse; çocukluk ve gençlik döneminde arkadaş olan iki kadın yıllar sonra tekrar buluşur. Sıradan ve özlem dolu başlayan buluşma karşılıklı bir atışmaya ve “hayat kalitesi” yarıştırmaya döner. Ancak gerçekleri doğrudan söyleyen “id”lerinin sihirli halıyı altlarından çektiği karakterler ne mutlu ne de başarılıdırlar. Paraya ihtiyacı olan Eve ile mutluluğa ihtiyacı olan Angela’nın bu yüksek tansiyonlu buluşması eski anılar ve hayatın getirdikleri üzerinden bir kadın dayanışmasına dönüşecektir.

Bu karşılaşmayı iki odak ve dört karakterle kuran oyunda bir tarafta Angela ve “id”ini diğer tarafta is Eve ve “id”ini izleriz. Çok başarılı olma potansiyeline sahip bir yazar adayı iken “zengin koca=mutluluk” yoluna sapmış, eksikliklerini fazla gibi gösteren, duyguya hasret ve bu sıkışıklığa hapis Angela karakterini Ebru Kaymakçı canlandırırken Angela’nın gerçeklerini seyirciye aktaran “id”ine Zeynep Bartın hayat veriyor. Diğer odakta hayallerini ve kariyerini yine bir erkek için terkeden Eve’yi Ayten Bahar canlandırırken Eve’nin “id”i rolünde Eylem Abalıoğlu’nu izliyoruz. Modern çağda sanat ve sanatçının yaşadığı çıkmazın canlı örneği olan Eve bir yandan çocuklarının maddi manevi sorumluluklarını üstlenirken öte yandan kocasının da tüm psikolojik yükünü üstüne alarak var olma mücadelesi vermektedir. Maskelerine sarılarak iç sesini susturmaya çalışan Eve kaybetmeye mahkûmdur.

Personas Kuartet/Künye

Yazan ve Yöneten: İlknur Güneş

Oynayanlar: Ayten Bahar, Ebru Kaymakçı, 

Eylem Abalıoğlu, Zeynep Bartın

Koreografi: Utku Demirkaya

Hareket Tasarımı: İlknur Güneş

Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter

Kostüm: Yusuf Unay

Müzik Düzenleme: Ertan Özkan

Afiş Tasarımı: Murat Şenel

Fotoğraflar: Fırat Özmüş, Sidar İnan, Taner Atilla Berk

Not: Artan teatral üretimin getirdiği canlılık, tiyatro adına mutluluk verici iken sahne olanaklarının (fedakâr girişimlerin artmasına rağmen) aynı hızda çoğalmaması ve dolayısıyla yetersiz kalması bu alanda devlet desteğine ve yeni özel girişimlere ihtiyaç olduğunun apaçık bir göstergesi olarak karşımızda duruyor. Bu çerçevede prova sürecinde bize mekânını açarak destek olan Düşler Akademisi’ne teşekkür ederiz.  

Personas Kuartet Aralık ve Ocak Programı: 

1 Aralık Pazar Saat: 19.00 Beşiktaş Tiyatro Teras

8 Aralık Pazar Saat: 19.00 Beşiktaş Tiyatro Teras

10 Aralık Salı Saat: 20.30 Kadıköy Koma Sahnesi

23 Aralık Pazartesi Saat: 20.30 Kadıköy Emek Sahnesi

5 Ocak Pazar Saat: 19.00 Beşiktaş Tiyatro Teras

12 Ocak Pazar Saat: 19.00 Beşiktaş Tiyatro Teras

14 Ocak Salı Saat: 20.30 Kadıköy Koma Sahnesi

Oyunun yeni gösterimleri Uyumsuz Tiyatro https://www.instagram.com/uyumsuztiyatro/ üzerinden takip edilebilir ve oyunla ilgili bilgiler uyumsuztiyatro@gmail.com‘dan alınabilir.