“BAROK GÜNLERİ” – Karaköy Mono

Notre-Dame de Sion Lisesi tamamen barok müzik repertuvarına ayrılmış üç konserlik bir program düzenliyor. 

10 Aralık Saat 19.30 / Barok Dörtlüsü

Barok flüt: Nihan Atalay
Keman: Natacha Catusse
Viola da gamba: Alejandro Marías
Klavsen: Erich Türk 

Program:

pastedGraphic.pngJoan Batista Pla (1720–1773): Flüt, keman ve sürekli bas için üçlü sonat, re minör
Allegro – Andante – Allegro
– Jean Marie Leclair ( 1697- 1764):
“2ème récréation de musique” op: 8, Chaconne
– Georg Philipp Telemann (1681 – 1767): Dörtlü Konçerto no 1, sol majör TWV 43:G1
Grave – Allegro – Largo – Presto – Largo – Allegro

***ARA***

– Elisabeth – Claude Jaquet de la Guerre (1665-1729) : Klavsen ve keman için Sonat no 2 Re Majör
Presto – Adagio – Presto
– Georg Frederic Handel ( 1685-1759) : Flüt, keman ve sürekli bas için Üçlü Sonat op 2 no 1 HWV 386b
Andante – Allegro – Allegro – Largo
– Georg Philipp Telemann (1681 – 1767) : Parisli Dörtlü no 1 re majör TWV 43:D3
Prelüt : Canlı – Yavaşça – Orta hızda – Hızlı

*****************************************************

12 Aralık Saat 19.30 / Barok üçlüsü

Barok flüt: Nihan Atalay
Viola da gamba: Alejandro Marías
Klavsen: Erich Türk 

Program:
– George Philipp Telemann (1681-1767): Üçlü si minör (Müzik egzersizleri’den) TWV 42:h4
Largo – Vivace – Dolce – Vivace

– J.S. Bach ( 1685-1756): Viola da gamba ve klavsen için Sonat, re majör BWV 1028
Adagio – Allegro – Andante – Allegro

– J.S.Bach ( 1685-1756): Flüt ve sürekli bas için Sonat, mi minör BWV 1034
Adagio ma non tanto – Allegro – Andante – Allegro

***ARA***

– J.S. Bach ( 1685-1756): Klavsen için konçerto, fa majör BWV 978 Vivaldi’den
Allegro, Largo, Allegro

– Jacques Morel (1700-1749): İkinci Süit re minör

– Jean Leclair: Üçlü sonat no 8 re majör op 2
Adagio – Allegro – Sarabande – Allegro assai

************************************************

14 Aralık Saat 19.30 / Barok ikilisi

Barok flüt: Nihan Atalay
Klavsen: Erich Türk 

Program:
– Michel Blavet ( 1700- 1768): “La Vibray”, Flüt ve Klavsen için Sonata No.II op.2 no 2
Andante- Allemanda Allegro – Les Caquets Moderato
– J.S. Bach ( 1685-1750): Klavsen için Konçerto, re minör BWV 974 (Alessandro Marcello’dan)
Tempo belirtilmeden – Adagio – Presto
– George Frideric Handel ( 1685- 1759): Flüt ve klavsen için Sonat, Sol majör HWV 363b
Adagio – Allegro – Adagio – İngiliz Dansı – Minuetto

*** ARA ***

– Leonardo Vinci (1690-1730) : Flüt ve klavsen için Sonata
Adagio – Allegro – Largo – Presto
– Giuseppe Sarti ( 1729- 1802) : Flüt ve klavsen için Sonata, sol majör
Allegretto – Largo e Cantabile – Allegro
– François Couperin (1668-1733) : Klavsen için
*“Les idées heureuses” (Ordre no 2)
* “La Garnier” (Ordre no 2)
* “Les barricades mystérieuses” (Ordre no 6)
– J. J. Quantz (1697- 1773) : Flüt ve klavsen için Sonat No 273 G Major QV 1 : 109
Presto ma fiere – Çok çok yavaş – Canlı

************************************************

Sanatçılar :

Nihan Atalay, barok flüt

Doç. Nihan Atalay, flüt eğitimine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Prof. Mükerrem Berk ile başladı. 1999 yılında Fransız Kültür Bakanlığı tarafından verilen sanat bursuyla Lyon Devlet Konservatuvarında eğitimine Jose Daniel Castellon ve Frederic Berteletti ile devam etti. 2002 yılında İsviçre’den kazanmış olduğu eğitim bursuyla Lozan Devlet Konservatuvarında eğitimine devam ederek, Pedagoji ve Concert Diplomaları alarak mezun oldu. Lozan Konservatuvarı yıllarında çağdaş müzik üzerine eğilen sanatçı, William Blank, Bruno Mantovani,Verena Bosshart ve Sophie Cherrier ile 20 ve 21. yüzyıl repertuvarları üzerine çalıştı. Yüzyılımızın ünlü şef bestecilerinden Pierre Boulez ile çalışma şansını elde ederek Lucern Festival Akademisinde aktif olarak yer aldı. Çağdaş müzik üzerine yaptığı çalışmalarından ötürü İsviçre Nicati de Luze Derneği tarafından iki defa ödüllendirildi.
2005 yılında Cenevre Konservatuvarı Barok Müzik Bölümü’nde, 17.ve 18. yüzyıl barok flüt ve repertuvarı çalışmaları üzerine yoğunlaşan sanatçı, Serge Saitta ve Basel Schola Cantorum’da Marc Hantai ile eğitimine devam ederek birçok uluslararası barok müzik topluluklarında yer aldı. 2012 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde National Flute Association’un düzenlemiş olduğu barok flüt yarışmasında birincilik ve jüri özel ödülüne layık görüldü.
Michel Mourages, Patrick Gallois, Barthold Kuijken, Philippe Bernold gibi isimlerle çalışmalarını derinleştirme fırsatı bulan sanatçı ayrıca Cenevre Oda Müziği Orkestrası ve Konservatuvarında görev yapmıştır.
Solistlik kariyerine yurt içi ve yurt dışında verdiği konserlerle devam eden Doçent Nihan Atalay, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarında flüt, oda müziği dersleri vermekte ve ustalık sınıfları düzenlemektedir.

Natacha Catusse, keman

Natacha Catusse, kemana altı yaşında başlar. Öğrenimine Fransa’nın güneybatısındaki Saint-Gaudens Müzik Okulunda başlar; on yedi yaşında ise Grenoble Ulusal Bölge Konservatuvarına yazılır. Oradan müzik eğitimi diplomasını alır. Ardından Cenevre Yüksek Müzik Okulunda Margarita Piguet-Karafilova’nın sınıfında modern keman derslerine katılır. Bunlara paralel olarak, Charles Frey’in yönetiminde Nantes Ulusal Bölge Konservatuvarında “Oda Orkestrası Müziği Yüksek Eğitimi”ni takip eder. Eski müziğe duyduğu tutku, onu, Cenevre’deki Eski Müzik Merkezinde Florence Malgoire’ın yanında eğitim almaya teşvik eder. 2010 yılında, barok keman yorumu konusunda aldığı yüksek lisans derecesiyle eğitimini tamamlar. 2009 Kasımında Paul Agnew yönetiminde solo kemancı olarak Barok-Fransız Gençlik Orkestrası’na katılır. Royaumont Manastırı, Ambronay Akademisi, Hostel Dieu Konserleri gibi farklı oluşumlarda sahne alır. Leman Barok Grubu, Les Paladins-Paris gibi gruplarda olduğu gibi, Cenevre bölgesinde ve İsviçre’nin genelinde hem kemanda hem alto olarak farklı oluşumlarda yer almaktadır.

Alejandro Marías, viola da gamba

1984 yılında Madrid’de doğan Alejandro Marías, öğrenimine Enrique Correa ve Maria de Macedo ile başladıktan sonra, viyolonsel ve viyola da gamba diplomasını Real Madrid Yüksek Müzik Konservatuvarından alır. Klasik ve romantik repertuvarların çalgısal icrasında uzmanlaşmak için Fransa’ya yerleşir. Ardından Bruno Cocset ve Guido Balestracci yönetiminde barok viyolonsel ve viyola da gamba yorumunda yüksek lisans derecesi alacağı Cenevre Yüksek Müzik Okuluna kaydolur. Christophe Coin, Anner Bylsma ve Jaap Ter Linden gibi değerli viyolonselist ile Wieland Kuijken, Jordi Savall ve Hille Perl gibi gamba icracılarının derslerini de takip eder. Alejandro Marías, Sevilla Yüksek Müzik Konservatuvarında viyola da gamba dersleri vermektedir. Aynı zamanda, La Spagna’nın sanat yönetmeni ve Cuarteto Francisco de Goya üyesidir. Zarabanda ve Forma Antiqva gibi gruplarla birlikte de sahneye çıkmaktdır. Yirmiye yakın ülkede farklı oda müziği gruplarıyla sahne almaktadır. Solist olarak düzenli olarak konser ve resitaller vermekte ve pek çok sayıda kayıt gerçekleştirmektedir. Marías, Bach’ın İsa’nın acılarını işlediği eserlerinin solo viyola da gamba yorumlarıyla özellikle dikkat çekmektedir. Philippe Herreweghe, Marc Minkowski, Ton Koopman, Bruno Weil, Sigiswald Kuijken, Hervé Niquet, Lucy van Dael, Paul Agnew, Enrico Onofri ve David Stern gibi değerli orkestra şefleriyle çalışmıştır. Warner, Winter & Winter ve Columna Música için olduğu gibi; Avrupa, Amerika ve Kuzey Afrika’da çeşitli radyo ve televizyon kanalları için de kayıtlar gerçekleştirmiştir. 2017 yılında, solist ve orkestra şefi olarak, “A Tribute to Telemann” adındaki ilk albüm kaydını gerçekleştirir. 2019’da ise, Brilliant Classics, Jacques Morel’in viyola da gamba için olan tüm eserlerinin kaydını yayınlar. Her iki CD de uluslararası müzik eleştirmenlerinin yüksek takdirini kazanmıştır.

Erich Türk, klavsen

1972 Romanya doğumlu Erich Türk, Cluj’da « Gheorghe Dima » Müzik Akademisinde eğitim aldı. Cluj’da Ursula Philippi’den ve Viyana’da Mihai Radulescu’dan org; Paris’te Ilton Wjuniski’den ve yine Viyana’da Gordon Murray’den klavsen dersleri aldı. Portekiz, Fransa, Almanya, İsviçre ve Moskova’da bir çok sayıda org, klavsen, şeflik master class’larına katıldı. 1995 – 1999 yılları arasında, orkestra şefliği yaptı, Romanya’da Medias Kilisesi’nde org çaldı. 1995 yılından bu yana, Cluj « Gheorghe Dima » Müzik Akademisinde org, klavsen, oda müziği dersleri vermektedir. Birçok Avrupa ülkesinde « Transilvania » barok topluluğu üyesi ve solist olarak konserler verdi. Sanatçının radyo ve televizyon kayıtlarıyla birlikte, 7 CD’den (4’ü solo, 3’ü « Transilvania » topluluğu ile olmak üzere) oluşan diskografisi ve yerel müzik tarihi üzerine belgesel DVD’si bulunmaktadır. Şu sıralar, eski yorumlara yeni teknikler katmak ve eski enstrümanların korunması sanatçının kişisel ilgi alanına girmektedir. Romanya’da birçok eski çağ müziği festivaline (Bükreş, Miercurea-Ciuc, Timisoara ve Cluj) davet edilen Erich Türk, aynı zamanda “TransylvANTIQs” plak şirketinin de kurucusudur ve Cluj’da barok müzik yarışmalarının (örneğin 2009, 2011 ve 2013 Stravaganza Festivalleri), eski çağ müziği etkinliklerinin organizasyonlarında aktif görev almaktadır. Balkan Barok Topluluğu Barok Orkestrası’nın bir üyesi olan Erich Türk, 2000 yılında Belçika’nın Bruges kentinde düzenlenen « J. S. Bach » Uluslararası Org Yarışması’nda ikincilik ve seyirci özel ödüllerini kazanmıştır.