“Adamlar’dan yeni single” – Karaköy Mono

Adamlar, Türkiye alternatif rock müzik sahnesinin son dört beş yılda yetiştirdiği en önemli isimlerden. Vokal ve akustik gitarda Tolga Akdoğan, elektro gitarda Gürhan Öğütücü, bas gitarda Burak Güngörmüş, tuşlu çalgılarda Burak Irmak ve davulda Berkan Tilavel’den oluşan grup Indie türüne getirdiği yeniliklere dinleyiciyi şaşırtarak yolunda yürümeye devam ediyor.

2014 yılındaki ilk albümleri ‘Eski Dostum Tankla Gelmiş’ ile Soundcloud ve Youtube’ta patlama yaparak kendine hatırı sayılır bir dinleyici kitlesi edinen, eski adı ‘Halimden Konan Anlar’ olan Adamlar devamında yayınladıkları albümlerinde de bu sayıyı kat be kat artırarak yeni şarkıları merakla beklenen gruplardan biri haline geldi. Ve ekibin son single’ı ‘Karanlık’ dijital müzik platformlarındaki yerini aldı.

Adamlar’ın müziğini detaylı olarak anlatmaya gerek yok. Zira Eski Dostum Tankla Gelmiş, Rüyalarda Buruşmuşuz ve Dünya Günlükleri albümleri grubun kendisini en ince ayrıntılarına kadar anlatıyor. Gitar ve vokalde Tolga Akdoğan’ın kendine has vokaliyle özellikle elektronik tınıların birbiriyle güçlü uyumu, sözlerde verilmek istenenler grubun başarısındaki en önemli etkenler. Ancak son single’ı ‘Karanlık’ı biraz kulvar dışında tutmak gerekiyor. Bir defa sözsüz bir şarkı ‘Karanlık’. Grubun neden böyle bir tercih yaptığı bilinmez ama müzikal olarak baktığımızda deneyselliğin ufuklarını fazlasıyla zorladığını görmüş oluyoruz. Çok daha fazla çınlayan elektronik tınılar, bunlara eşlik eden, arkadan gelen yine elektronik bir melodi şarkıyı düz bir çizgide ilerletmiş.

Adamlar’ın alışılageldik parçalarının dışında kalan ‘Karanlık’ grubun hayranları için de farklı bir tecrübe olacağa benziyor.

Burak Soyer

soyerbrk@gmail.com