Uzun bir aradan sonra Koray Candemir – Karaköy Mono

Uzun süredir ortalarda görünmeyen Koray Candemir, yeni albüm habercisi teklisi ‘İhtimaller’i yayınladı.

90’lar, Türkiye müzik piyasasında hiç kuşkusuz pop müziğin altın yıllarıydı. Günümüzün usta pop müzik sanatçılar o bundan çeyrek asır evvel birer birer arz-ı endam ederken piyasanın bir başka kanadında, rock tarafında Kargo ismi yükseliyordu. 1996 yılında özellikle ‘Son Defa’yla geniş bir hayran kitlesine ulaşan Kargo, popun yanında tek başına yürüyordu. Grubun o dönemki ‘frontman’i Koray Candemir 2008 yılında gruptan ayrıldı ve yoluna tek başına devam etti. Çizgisini bozmadan çalışmalarını sürdüren sanatçı, uzun bir aradan sonra ‘İhtimaller’ adlı teklisiyle hayranlarının yüzünü güldürdü. 

Popüler alternatif müziğe göz kırpan ‘İhtimaller’ yorucu ve hüzünlü bir aşk hikayesini anlatıyor. Şarkının kalitesi üzerinde emeği geçenlerden kendini belli ediyor. Can Baydar ve Koray Candemir imzası taşıyan parçanın aranjörlüğünü Serkan Çeliköz üstlenmiş. Mix’ini Türkiye’nin en önemli prodüktörlerinden Tarkan Gözübüyük’ün yaptığı ‘İhtimaller’de mastering ise Grammy ödüllü Evren Göknar’a ait. Davulda Burak Gürpınar, bas gitarda Cemre Kabaş, gitarlarda Cem Şahin ve Can Baydar yer alıyor. 

‘İhtimaller’ teklisi aslında Koray Candemir’in hayranlarına sunduğu bir müjde çalışması. Zira sanatçı The state51 Conspiracy ve GRGDN ortak yapımı olan yeni albümünü 2020 sonbaharında dinleyiciyle buluşturmayı hedefliyor. Keşfedecek gençler için yeni bir deneyim, zaten takipçisi olanlar içinse uzun süreden sonra bir ‘merhaba’ çalışması ‘İhtimaller’.Çok uzun zamandır ortalarda yoktunuz. Neler yapıyordunuz?

Son üç senedir yeni şarkılar yazmanın yanında hayatıma Dasdas girdi. Kültür, sanat ve eğlence dünyasına iyi tasarlanmış, duruşu olan bir mekan kazandırabildiğimiz için çok mutluyum. Bunların öncesinde konserler yapıyordum ve aralarda nadasa çekiliyordum.

Bu kadar uzun zamanın ardından bir albüm beklerdik açıkçası. Neden bir tekliyle geri dönmeye karar verdiniz?

Yazdığım şarkılar beni tatmin ettiği anda kayıtlara başladık. Birkaç senedir üretim ve düzenleme dönemindeyiz. Albüm gelecek elbet ama öncesinde sinyal vermek istedik. ‘İhtimaller’ de buna çok uygundu.

Yeni ve genç isimleri takip ettiniz mi bu boşlukta? Neler değişmiş?

Hem dinleyici hem de prodüktör gözüyle sürekli takipteyim. Geçmişe kıyasla daha kalabalık ama araştırınca iyi müziğe ulaşılıyor. Teknolojinin ve çokluğun getireceği sonuçları hep beraber göreceğiz.