KARIM RASHID: İŞİNİZE YARATICILIĞI KATMAZSANIZ HAYATTA KALAMAZSINIZ – Karaköy Mono
TASARIMIN DAHİ ÇOCUĞU KARIM RASHID SANATININ ŞİFRELERİNİ İSTANBULLULARLA PAYLAŞTI:

Yüzyılın en iyi endüstriyel tasarımcısı olarak gösterilen Karim Rashid, Verde Stone Gallery ev sahipliğinde Uluslararası Seramik Banyo Fuarı Unicera 2022’de söyleşiye konuk oldu. Tasarımlarının da sergilendiği söyleşide Rashid, sanat ve yaratıcılık olmadan gelişmenin ve ilerlemenin mümkün olmadığını vurguladı. Fuarın ardından düzenlenen akşam yemeğinde de Rashid, Türkiye’nin başarılı mimarları, tasarımcıları, Türk basının önemli isimleri ve cemiyet hayatının önde gelenleri ile bir araya geldi.  

4000’den fazla tasarıma imza atan, 300’den fazla ödüle layık görülen, 40’tan fazla ülkede çalışmalar yapan, çağının en yaratıcı, en üretken isimlerinden olan, ‘’tasarımın dahi çocuğu’’ diye anılan, dünyanın önde gelen endüstriyel tasarımcısı Karim Rashid, Uluslararası Seramik Banyo Fuarı Unicera 2022’de Verde Stone Gallery’nin düzenlediği söyleşiye konuk oldu.

Yoğun katılımın olduğu söyleşide Rashid, şunlara değindi: “Artık yeni bir çağdayız. İşiniz ne olursa olsun yaratıcı olmak zorundasınız. Eğer işinize yaratıcılığı katmazsanız hayatta kalamazsınız.” Yaratıcılığın temel özelliğinin hissetmek olduğunu, estetik kelimesinin Yunanca ‘hissetmek’ kelimesinden türediğini de ifade eden Rashid, “Estetik kelimesinin kökeninde görmek yoktur hissetmek vardır. Duygularımızı dinleyerek dünyaya baktığımızda muhteşem şeyler başarabiliriz” dedi.

“VAR OLMAK İÇİN YARATICI OLMAK ZORUNDAYIZ”

Sanat ve yaratıcılık olmadan gelişmenin ve ilerlemenin mümkün olmadığını belirten tasarımcı “Bizi bir araya getiren şey sanat çünkü tamamen yaratıcılıkla ilgili bir şey. Bu gezegende bir şeyler yaratabilen tek canlı bizleriz. Var olmak için yaratmak zorundayız. Hepimizin genlerinde yaratıcılık var. Çocukken herkes yaratıcı olarak doğar. Bu fikirleri beslemezseniz körelirsiniz. Yaratıcı insanlar bu dünyada var olmak için savaşmak zorundadır. ” dedi.

Söyleşisinde tasarımın tanımına da değinen Rashid “Tasarımın tanımı çözmeye çalıştığımız sorunlara ve ihtiyaçlara sunduğumuz çözümlerdir” diye konuştu.

FUARIN GÖZDESİ RASHID’İN TASARIMLARI OLDU

Dünya devi Caesarstone markasıyla birlikte yurt içinde ve yurt dışında niş işlere imza atan Verde Stone Gallery, porselen ve kuvars malzemenin yeni nesil mimari dekorasyona kattığı etkileri yansıtmak için Rashid imzası taşıyan mutfak tezgâhı- ada mutfak ve info desk tasarımları da Unicera 2022’de katılımcıların beğenisine sundu. Rashid’in tasarımları fuarın en çok ziyaret edilen yapıtları oldu.

TÜRK KAMUOYUNUN ZİRVESİ İLE BULUŞTU

Ünlü tasarımcı Karim Rashid, söyleşiden sonra da Firuze’de düzenlenen akşam yemeğinde ülkemizin başarılı mimarları, tasarımcıları, Türk basının önemli isimleri ve cemiyet hayatının önde gelenleri ile bir araya geldi.

Ünlü sunucular Jülide Ateş, Buket Aydın, duayen gazeteciler Reha Arar, Meliha Okur, ünlü gazeteci ve köşe yazarı Sermet Severöz, magazin basının önemli isimlerinden Muammer Kapucuoğlu gibi isimler yemeğin katılımcıları arasında yer aldı.

Rashid, yemekte yaptığı konuşmada Türkiye’de olmaktan çok mutlu olduğunu ifade etti ve birebir sohbetlerde de tasarıma dair fikirlerini katılımcılara aktardı.