TERK EDİLMİŞ KIYILAR // NEGATİF FOTOĞRAFLAR YENİPERFORM’DA DİJİTAL GALA YAPTI! – Karaköy Mono

İlk gösterimini 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapan “Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar” 22 Ocak 2021’de çevrimiçi bir gala ile dijital kültür sanat mekanı YeniPerform’da seyirciyle buluştu.

Ferdi Çetin’in kaleme aldığı Yeşim Özsoy’un yönettiği ve Kübra Balcan, Yaman Ceri, Meral Çetinkaya, Banu Fotocan, Ahmet Ayaz Yılmaz’ın rol aldığı Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar, bir kadının daha önce hiç gerçekleşmemiş bir aile yemeğini hayal etmesi üzerine odaklanıyor. Oyuncularla seyirciyi bir araya getirmeden video, ses, performans ve yerleştirmenin birleşiminden bir estetik ortaya çıkaran Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar, tiyatroda seyreden ve eyleyen konumu üzerine odaklanan bir çalışma. Pandemi sırasında yaratılan oyun, hem dönemin nabzını tutarak hissiyatını ifade ediyor hem de böyle bir dönemde farklı bir seyir tekniği oluşturuyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde ilk kez seyirciyle buluşan Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar, 22 Ocak Cuma akşamı saat 20.30’da YeniPerform.com’da çevrimiçi gala yaptı. Festivalde izleyicinin oyundan sonra Yapı Kredi bomontiada’da fiziki olarak deneyimlediği enstalasyonun 3D videosu da çevrimiçi gala akşamı seyirciyle buluştu. İzleyici bu 3D enstalasyon videosu ile oyunun kaydedildiği mekanı oyuncular olmadan deneyimledi. Görüntü ve sesler aracılığıyla daha önce oyunda izlediği imgelerin izlerine rastladı. Oyun sonunda, oyuncular, yazar ve yönetmenin katılımıyla Zoom üzerinden bir söyleşi gerçekleşti.

Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar, sezon boyunca dijital bir kültür sanat mekanı YeniPerform’da izleyicisiyle buluşmaya ve hikayesini anlatmaya devam edecek.

Oyunun Künyesi:

Yazan: Ferdi Çetin Yöneten: Yeşim Özsoy Dramaturji: Ozan Ömer Akgül Görüntü Yönetmeni, Kurgu ve Renk Düzenleme: Noyan Ayturan Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter Müzik Tasarımı: Çağrı Beklen Animasyon: Nisan Yetkin Dekor ve Kostüm Tasarımı: Ferdi Çetin Dekor Uygulama ve Styling: İrem Dilaver Kamera ve Drone: Serdar Çam Keman: Gülfem Güler Viyolonsel: İsmail Hakkı Gayretli “Kimseye Etmem Şikayet” Beste: Kemani Serkis Efendi Solist: Neşe Sarısözen Adalı Proje Asistanı ve Sahne Amiri: Senem Birlik Reji Asistanı: Ahmet Ayaz Yılmaz Teknik Ekip: Uğur Aksu, Umut Rışvanlı, Aslı Dinci Çekim Asistanı: Nilay Yerebasmaz

Oynayanlar: Kübra Balcan, Yaman Ceri, Meral Çetinkaya, Banu Fotocan, Ahmet Ayaz Yılmaz

YeniPerform Hakkında:

2003 yılında Yeşim Özsoy tarafından kurulan GalataPerform, Galata’daki 17 yıllık mekanına veda etti. Yolculuğuna dijital bir dönüşümle devam eden topluluk, salgın süreciyle birlikte yeni iletişim, eğitim ve üretim pratikleri üzerine çalışmaya başladı ve bu düşüncenin ilk meyvesi de YeniPerform oldu. Almanya Dışişleri Bakanlığı, Goethe-Institut ve ortakları tarafından Covid-19 salgını döneminde kültür sanat ve eğitim faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak üzere açılan Uluslararası Yardım Fonu (Goethe Institute Covid Relief Fund) kapsamında desteklenmeye hak kazanan YeniPerform, dijital bir kültür sanat mekanı. YeniPerform’da canlı ve kayıtlı videoların yayınlandığı bir kanal, dijital bir sahne, atölye ve kitabevi alanının yanı sıra söyleşiler yer alıyor