“RICHARD MILLE VE FRIEZE…” – Karaköy Mono

…ÇAĞDAŞ SANATIN DÖNÜM NOKTASINDA BULUŞTU

Richard Mille ve Frieze Masters/Frieze London işbirliği ikinci yılına girerken, lüks saat markası bir kilometre taşına daha hızla yaklaşıyor. İsviçre saat yapım sanatında devrim yaratan yirmi yıllık horolojik tasarımlar, markaya kısa sürede çarpıcı bir konum kazandırıyor.

Saat yapım sanatına ait bu canlı ve çağdaş katkıyı kutlayan markanın Frieze Masters’taki yeri, Richard Mille lüks deneyimi için hayati önem taşırken, görsel ve horoloji sanatları arasındaki bağı da güçlendirmeye devam ediyor. Bu yıl Frieze Masters Richard Mille standında ziyaretçiler, Richard Mille mikro sanatçılığını keşfederken, saat mekanizmalarına ait parçaların gizli güzelliğini, bir saat kasası içinde yer alan ve üç boyuta taşınabilen mikroskobik heykeller şeklinde vücut bulmasına tanıklık edebilecek. Serginin asıl öne çıkan noktası ise, bu minik bileşenlerin aşırı karmaşık şekillerinin üst düzey el işçiliği finisaj teknikleriyle süslenerek, saat yapımcısının zanaatkarlığı sayesinde korunması.

Markanın saat yapımına yaklaşımı, bir saati her zaman sadece zamanı takip görevinden sıyırıp, görsel potansiyelini arttırmaya ve genişletmeye yönelik oldu. Bu yaklaşım sayesinde marka, saatçiliği tasarım, sanat, heykel ve mimariyle doğrudan buluşturdu. Saat kasalarının ve mekanizmalarının benzersiz hacmi sayesinde Mille saatleri, üç boyutlu mekanın bütün imkanlarından yararlanabiliyor. Saatler, fiziksel mekanların birkaç santimetre karelik oldukça kısıtlı alanında, sanatsal horolojik tasarımlar için adeta boş tuval hizmeti gören birleşim noktalarının ve çapraz kesitlerin elde edilmesinde üç boyuttan da yararlanabiliyor. Richard Mille saat yapım vizyonu, bu sayede çağlar arasında bir sohbete dönüşüyor. Saatler mine kaplama ve altın yontma gibi geleneksel ve zamana karşı duran yöntemleri zarifçe bünyesinde barındırırken, art deco gibi diğer tasarım dönemlerinin devinen ve tematik unsurlarının çağdaş malzemeler ve inovatif özelliklerle harmanlanmasına da sahne oluyor. Böylece karşımıza, 21’inci yüzyılın en özgün saat modelleri çıkıyor. Tüm mekanik parçaların en küçük yerleşim ve finisaj detayları bile, Mille’in bütüncül saat yapım yaklaşımı kapsamında görsel ve stilistik unsurlar olarak kabul ediliyor.

Richard Mille konuyla ilgili görüşlerini şöyle aktarıyor; ‘Geçmişte ve bugün, pratik ve kullanışlı nesnelerde bile sanatsal bir ilham bulabileceğimize inanıyoruz. Bu nedenle, saatlerimizin görsel dışavurumunda, çağrışımsal imgeleminde ve malzeme kullanımında, çok katmanlı olmasını sağlamak için çok çalışıyoruz. işin bu tarafını tasarım sürecinde belirlemek, minyatür dünyasından çok da uzak bir yaklaşım değil. Nitekim minyatürde de, sadece birkaç santimetreden oluşan kısıtlı bir alan içinde bile bütün bir dünya gözlerinizin önüne serilebilir.’

Saat yapımının sanatsal bir uğraş çerçevesinde özümsenmesi, markanın sanatla çok katmanlı ve yakın bağlantılarında da görülüyor. Richard Mille Grubu’nun ayrılmaz bir parçası olan Éditions Cercle d’Art yayın evi, Pablo Picasso ve George Braque ile yakından çalışmış, bugün bile hala modern sanatın olağanüstü dönemini yaşayan bir mirası temsil ediyor. Bu yakın bağlantı, aynı zamanda markanın 21’inci yüzyıla ait bir saat yapım yöntemini simgeleyen sanatsal vizyonunu destekliyor. Markanın dünya çapında tanınan saygın bir dansçı ve koreograf olan Benjamin Millepied ve Paris’te bulunan Palais de Tokyo’yu da içeren zengin işbirlikleri de, tüm bunlara katkı sağlar nitelikte.

Frieze

Frieze uzmanlar, duayenler, koleksiyonerler ve genel halk için dünyanın önde gelen modern ve çağdaş sanat platformudur. Frieze, Frieze Masters Magazine ve Frieze Week dahil olmak üzere üç dergi ve Frieze London, Frieze Masters, Frieze New York ve Frieze Los Angeles dahil olmak üzere dört uluslararası sanat fuarını bünyesinde bulundurmaktadır. Aynı zamanda fuar, Frieze Academy aracılığıyla özel eğitimler ve derslerden oluşan bir programı desteklemektedir.

Frieze, 1991 yılında Matthew Slotover ve Amanda Sharp tarafından, günümüzün önde gelen uluslararası çağdaş sanat ve kültür dergisi olan frieze magazine’in yayınlanmasıyla kuruldu. Sharp ve Slotover, 2003 yılında her yılın Ekim ayında Londra, The Regent’s Park’ta düzenlenen Frieze London sanat fuarını, ardından 2012 yılında ise her yılın Mayıs ayında Randall’s Island Park’ta düzenlenen Frieze New York’u ve Ekim’de Frieze London’la aynı döneme denk gelen ve antik zamanlardan modern çağlara sanatın her dönemine bağlılığını sergileyen Frieze Masters’ı başlattı. Frieze 2018 ise, Frieze Los Angeles’ın kuruluşunu duyurdu. Frieze Los Angeles, Paramaount Pictures Stüdyoları’nda 14-17 Şubat 2019 tarihleri arasında açıldı. 2016’da Frieze, uluslararası eğlence, spor ve içerik şirketi Endeavor ile stratejik işbirliği anlaşması imzaladı.