BURAK ÇUBUKÇU: KADINLARIN DAHA ÖZEL SÖZLER YAZDIĞINI DÜŞÜNÜRÜM – Karaköy Mono

1.Merhabalar Sevgili Burak. Öncelikle tanımayanlar için kendini ve biraz müzik    yolcuğunu dinleyebilir miyiz?

Merhabalar. 13 Temmuz 1993 İstanbul doğumluyum, tüm eğitim sürecim İstanbul’da gerçekleşti, müzikle tanışmam ise ortaokul yıllarındayken izlediğim bir video klipten etkilenip gitar çalma isteği ile başladı, ailemin de desteği ile küçük yaşlarda müzik eğitimime başlamış oldum.  Lise yıllarına geldiğimde okul grupları ile bölgesel olarak birçok etkinlikte yer alıyordum hatta Emre Aydı’nın Afili Yalnızlıkla ortalığı kasıp kavurduğu zamanlar alt grubu olarak sahnesinde yer bulmuştuk, ilk defa bu kadar kalabalığın önünde şarkı söylediğim bir konser olmuştu, aynı zamanda kendi şarkılarımı yazmaya başladığım yıllardı. Lise etkinliklerinin vazgeçilmez ismiydim diyebilirim, ne kadar özel gün var ise beni görebilirdiniz. Bunlara sebep okul ile birlikte İspanya’da ülkemizi temsil eden ekibin içerisinde de yer almıştım. Çok güzel yıllardı. Daha sonra Beyoğlu gençlik orkestrasının sınavlarına katılıp solist olarak orkestrada görev aldım, orkestrada ulusal ve uluslararası birçok etkinlikte geniş kitlelerin önünde şarkı söyleme fırsatım oldu o zamanlar ilerdeki mesleğimle ilgili iki hayalim vardı: Sinema TV okumak ya da Konservatuvar bitirip müzikle daha yakından ilgilenmek istiyordum, müzik daha ağır bastı ve konservatuvar sınavına girdim lakin ilk girdiğim sınavı kazanamadım, o dönemde arkadaşımın önermesiyle bir TV dizisine sanat yönetmeni asistanı olarak dahil oldum ve bir süre bu sektörde devam edip sınavlara hazırlandım.  Konservatuvarı kazandığımda bu süreç çok istediğim gibi olmadı maddi ve manevi olarak zorlandığım yıllardı diyebilirim ve adını sonradan öğrendiğim kaygı bozukluğu (Anksiyete) ile boğuşuyordum müzikten de yavaş yavaş umudumun tükendiği zamanlardı ikinci sınıfa geçtiğimde ise okulu bırakmış oldum. Uzunca bir zaman müzik yapmadım, ben onu bıraktım o beni bırakmak istemedi.  Başarısız sonuçlanan ticari girişimlerimin ardından çalan bir telefon ile müziğe tekrar geri dönüp arkadaşlarımın da desteği ile ilk çalışmam Mavi kelebekleri ocak 2018 yılında dinleyici ile buluşturmuş oldum.

2. 2020 hepimiz için yeni bir hayatın başlangıcı oldu. Bu süreçte durmadan devam ettin. Yeni video ve müziklerinle dinleyicinle buluştunuz. Neler yaptın?

Aslında yayınladığım şarkılardan sadece “Son Sözüm” ve “Her Gece” adlı şarkım tamamlanmıştı ve yayınlanmayı bekliyorlardı, diğerleri alt yapısı oluşturulmuş ama yarım olarak kalmış şarkılardı; bu pandemi süreci gerçekleşmeseydi “Son Sözüm” ve “Her Gece” adlı şarkılarımı ayrı ayrı kliplendirip yayınlayacaktım, ilkinin yayın tarihi ise 2019 Nisan ayı idi, kısıtlamalar ile birlikte bir çok planımız iptal oldu, bende bu çalışmaları aynı anda 2020 Eylül ayında klipsiz bir şekilde servis etmek durumunda kaldım.  Alt yapısı hazır olan ama yarım kalmış şarkılarımı ise sürece yayarak çok fazla stüdyoda ve dışarda zaman geçirmemeye çalışarak kimseyi de riske atmadan tamamlayıp dinleyici ile bir şekilde buluşturmuş oldum. 2021 yılındayız akustik şarkıların performans videosunu şimdilerde çekmeyi düşünüyoruz daha önce girişimlerimiz oldu fakat vakaların arttığı bir döneme denk geldi, kısıtlamaların olduğu ya da kimseyi riske atmayalım deyip iptal ettiğimiz bir süreç oldu kısaca imkânların el verdiği şekilde 2020 yılını üretken geçirmeye çalıştım.

3. Sonbahar gerçekten yeni ve güzel bestelerinle hayat bulmuş. Şarkı sözlerini de sen yazıyorsun. Merak ediyorum nasıl oluyor; önce müzikle mi, sözlerle mi buluşuyorsun?

Öncelikle güzel bulmanıza çok sevindim. Gitarla birlikte zaman geçirirken içimden ne geçiyorsa nasıl geliyorsa bir dökülme oluyor ve bu dökülenleri kaydedip daha sonralarında tekrardan dinliyorum içime sinen ve bunun üzerine düşebilirim dediklerimi toparlamaya çalışıyorum sözleri ve müzikleri ile tekrar oynuyorum, bitti dediğimde ise dinleyici ile buluşturma çalışmalarım başlıyor.  Önce söz ile buluşmam çok nadir olmuştur, genelde bu şekilde ortaya çıkıyor şarkılarım. Her zaman söylediğim bir şey vardır kadınların daha özel daha güzel sözler yazdığını düşünürüm ve bu konuda bir ortak arayışım var buradan da duyurmuş olayım.

4. Müzikte şu an olduğun yerde tam olarak neler söylersin? Özellikle sanat alanı ve müzik olarak zor zamanlar geçiriyoruz. Üretmeye olan gücü neyden alıyorsun?

Hayallerimin başındayım. Sektördeki insanlar bu dünyayı bir maraton koşusuna benzetirler buna bende katılıyorum önemli olan sıkı çalışmak ve pes etmemek.  Müzik ve ya diğer sanat branşlarının hiçbir zaman kolay bir dönem geçirdiğini düşünmüyorum açıkçası, zor bir coğrafyada yaşıyoruz, pandemi süreci bu zorluğu zirve konumuna ulaştırmış oldu,  ne yazık ki elden de bir şey gelemiyor, bu arada biz sanat dünyasında olanlarında hatasının olduğunu düşünüyorum hiçbir zaman birlikte hareket etmedik bir olamadık bireysellik ön planda olduğu müddetçe zor olmaya devam edecektir. Üzücü dönemler geçiriyor olsak da üretebilme gücümün en önemli sebeplerinden biri insanların hatırlarında yer bulmak istemem hani tanıdık bir koku duyduğumuzda aklımızda birçok anı canlanır ya şarkılarımın da insanlar üzerinde böyle bir yaşanmışlığı olsun istiyorum, mesela Barış Manço şarkıları beni çocukluğuma ve ailece gidilen pikniklere götürür benim şarkılarım kimler için ne ifade edecek bilemem ama bunu üreterek insanların karşılarına çıkarak sağlayabilirim. 

5. Biraz bu konulardan uzaklaşıp hazır bahar da gelmişken neler yapacaksın anlatır mısın? Yeni dönem için neler planlıyorsun? Hatta yaz için yenilikler var mı?

Hazırladığım yeni şarkılar var bir aksilik olmaz ise onları yayınlamak istiyorum eğer şartlarda normale dönerse stüdyoda daha fazla zaman geçirmek gibi hedeflerim var, bu pandemide kendime hiç vakit ayırmadığımı fark ettim işkolik bir insanımdır yaza ise müziğe biraz ara verip kafa tatili yapabilirim.

6. Bir gün senin için nasıl başlıyor ve bitiyor? Bir müzisyen olarak karantina öncesi ve sonrasında hayatında en belirgin neler değişti? Dijital olarak canlı konserler, dinleyicilerin için canlı yayınlar yapıyor musun bu dönem?

Ben aynı zamanda bir kurumda gitar eğitmenliği yapıyorum gün içerisinde online derslerim oluyor ve bu süreçte çok fazla dışarı çıkmam gerekmiyor zamanımı genelde evde geçiriyorum. Karantina öncesi iş yeri ve stüdyo döngüsü arasındaydım bazen özel etkinliklere müzik organizasyonu yapıyordum arada bireysel performanslarım oluyordu ev benim için uyumaya gittiğim bir alandı diyebilirim şimdilerde tam tersi evde geçirmediğim kadar zaman geçiriyorum.  Bu süreçte canlı yayın konserleri de gerçekleştirdim çok güzel dönüşler de aldım ama komşularım sağ olsunlar çok ses geldiğinden ötürü rahatsız olduklarını söylediler ben de yarıda kesmiş oldum.  Ev alma komşu al demişler.

7. Sanatın başka dallarına olan bir yakınlığın veya hobi olarak yaptıklarınız var mı? 

Sinemayla çok ilgiliyim, içerisinde olmasam da takip etmeye çalışıyorum. Hobi olarak şu an yaptığım bir şey yok, fotoğrafçılık cezbediyor sadece ona başlayabilirim.

8. Müzik için hayal ettiğin yer neresi? Öyle bir son var mı senin için? 

Açıkçası burası sondur diyebileceğim bir yer yok, sağlığım el verdiği ve üretebildiğim müddetçe ulaşabildiğim kadar insan ile şarkılarımı söylemek istiyorum.

9. Sesin çok sakin ve huzurlu, sadece kendi bestelerini değil belki bir gün rock şarkısı veya başka müziklerden cover söylemeyi hiç düşünüyor musun?

Çok teşekkür ederim. Evet cover yapmayı planlıyorum bunun için çeşitli projelerimde mevcut, özellikle türkü dinlemeyi ve söylemeyi çok severim, türkülerimiz yaşadığımız coğrafyayı anlayabilmek için önemli bir kılavuzdur, yeni neslin sevebileceği bir düzenleme ile kaydedip dinleyiciler ile paylaşmayı düşünüyorum. 

10. Hepsi dışında şu sıralar pek yolculuk yapamasak da gelecek aylar için gitmeyi düşündüğün, özlediğin yerler nereler? 

Denize kıyısı olan her yer olabilir. Yeni keşfedeceğim bir yer ise çok daha keyifli olur, özellikle özlediğim bir yer yok diyebilirim ama şöyle bir kanaatim var bence en çok özleyeceğimiz yer orayı kimler ile paylaştığımıza göre değişir…

Bu keyifli sohbet için çok teşekkürler.