BÜYÜK RİTİMLER İNCELEMESİ: AZEALIA BANKS – Karaköy Mono

Popüler Hip-Hop müziğinin sansasyonel ismi Azealia Banks 16 Eylül gecesi Garaj’da dinleyicileriyle buluştu.


Fotoğraf: Ozan Tezvaran

2008 yılında, müzik çalışmalarını, internet üzerinden paylaşmaya başlayan, Azealia Banks, 2012 yılında çıkardığı “212” single çalışmasıyla ve ilk albümü “Broke With Expensive Taste” ile Hip-Hop müziğini, çeşitli perküsyonlar, UK-Garage ritimleri ve minimal bas tınılarıyla ustaca süsleyerek, önemli müzik listelerindeki yerini garantilemiş oldu.

Banks, kimi zaman ortaya koyduğu enerjik müziğiyle kimi zaman da sosyal medya platformlarından yaptığı çeşitli tartışmalara yol açan paylaşımlarımları ile de popüler müzik kültürünün magazinsel alanında yer almayı başardı.

Fotoğraf: Ozan Tezvaran

İstanbul’daki ilk konserini 2016 yılında Küçükçiftlik Park, ParkFest’te veren sanatçı, 2017 yılında çıkardığı “Slay-Z” albümünün de yer aldığı ilk Türkiye konserini 16 Eylül gecesi Garaj İstanbul’da gerçekleştirdi.

Yaklaşık, bir saatlik performansında, yeni albümünden şarkılar ağırlıklı olsa da “Broke With Expensive Taste” albümünün enerjik şarkılarına da yer verdi. “Slay-Z” ve “Broke With Expensive Taste” albümü arasındaki müzikal değişim, Azealia’nın enerjik performansını hiç bir şekilde etkilememişti.

Her ne kadar 2014 yılında çıkardığı albümde, daha minimal fakat sert vuruşlarla beraber kullanılan derin bas tınıları, yerini elektronik dans müziği ritimlerine ve droplarına bırakmış olsa da; Azealia yine aynı enerjisiyle, sempatik ve bir yandan da havalı tavırları ile, dinleyicisine yine unutulamayacak bir deneyim yaşattı. Konser çıkışındaki insanların suratındaki ifadelerden, Banks’in müziğinden ne kadar etkilendikleri okunabiliyordu.

Konser sırasında da insanların “I love you!” çığlıkları aslında birçok şeyi etkili bir şekilde anlatıyordu. Yine olsa, yine gider, yine dans ederiz diyebileceğimiz bir konser için Garaj’a buradan tekrardan teşekkürler!