BALKAN NACİ İSLİMYELİ 45. SANAT YILINI “HATIRLA” İLE KUTLUYOR – Karaköy Mono

Modern sanatın öncü isimlerinden Balkan Naci İslimyeli, 45. Sanat yılını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür Merkezi’nin Baş Kubbe ve Tek Kubbe salonlarında aynı anda açılan “Hatırla” sergisi ile kutladı. İslimyeli’nin her şeyin hızla tüketildiği günümüzde, yaşananları unutmamak ve hafızada canlı tutmak için “Hatıla” adını verdiği sergide, sanatçının son 30 yılından seçkilerle birlikte son 15 yıldır ürettiği ancak hiç sergilenmemiş eserleri yer alıyor.


 

Günümüz sanatının öncü isimlerinden Prof. Balkan Naci İslimyeli 45 yıllık sanat kariyerini, son 30 yıldır ürettiği eserlerden derlenen ve Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi’nin iki büyük salonunda birden sanatseverlerle buluşan büyük bir sergiyle kutladı. Mekanın yarattığı büyük atmosferde gerçekleşen sergide İslimyeli’nin tuval, fotoğraf, video, enstalasyon, tasarım ve heykel alanında ürettiği yapıtlar yer alıyor.

Sergisinde, her şeyin hızla tüketildiği günümüzde, yaşananları unutmamak ve hafızada canlı tutmak arzusu ile “hatırla” adını veren sanatçı, kariyerinin son 15 yılından hiç sergilenmemiş eserlerini de ilk defa sergiliyor.

Serginin açılışı ve 70. Yaş gününde konuşan İstinyeli, “Benim için bu sergi, mekanıyla baştan çıkartan bir proje oldu. Hem heyecanla kabul ettim hem de büyük endişelerle işe giriştim. Sanıyorum evde çok resmimin olması ve hızlı çalışan bir sanatçı olmam bu mekana yakışır bir kompakt oluşturdu. Sorun şuydu: Farklı dönemlerde oluşan bir seçkiyi bir bütünlük içinde sunabilmek…  Son yapıtlarımı merkeze koyup çağrışım bağlantısı ile çalıştım. Beraber izlenmesi yolunda gittim. Bizim toplumda sanatçı izlenmez son yapıtları izlenir. Bundan önce yaptıklarıyla değerlendirilmez. Karşılaştırmalar yapılmaz, sığ bir yargı ile geçiştirilir. Önemli olan sanatçının tarihine inmektir. Devamlı bağlantılar vardır eserlerde, o yüzden sanatçıyı izlemek gerekir. Çok farklı işleri, bağlantıları ile çözebilmek…  Bence sanatçı her zaman, çeşitli deneyimle farklı dönemlerin içinde bir bütün olabilmeli, benim çabam bu oldu. Sanatıma baktığınızda yolculuk görüyorsunuz. Arayış, sürekli öğrenmek, bilge kişi olma yolunda ilerlemek… Sanat gözüyle, yolculuk çok ilişkili. Sanat çok uzun, bitmeyen bir yol…  Adımlar, yerler, karşılaşmalar hep bir sembol oldu benim sanatımda.” dedi.

MSGSÜ Rektör Yrd. Prof. Alev İdirsoğlu, serginin başlığının önemini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “‘Hatırla’ özellikle günümüz için oldukça önemli. Hafızamızı kaybediyor, hafızası olmayan bir toplum haline geliyoruz. Balkan Naci İstinyeli de hatırlamanın bir ihtiyaç olduğunu sergisine yansıtmış. Balkan Naci hocanın tüm sergilerinde sizi şaşırtan işler buluyorsunuz. Hep yeniler kendini, ruhunu, yaptığı işleri, sanat hayatını sürekli yenileyen bir sanatçıdır. Bizi şaşırtır. Bu yeniliği yaparken de hiçbir zaman gelenekten kopmaz. Yeni ile geleneği birleştiren bir bakış açısıyla karşımıza çıkar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Açılışı, aynı zamanda sanatçının 70. Yaş günü olan 20 Eylül’de gerçekleşen sergi, 27 Ekim’e kadar misafirlerini ağırlayacak.