SERGİ İNCELEMESİ: OYUN BİTTİ/HADİ OYNAYALIM! – Karaköy Mono

                                                 OYUN BİTTİ/HADİ OYNAYALIM

                                                       GAME OVER/LET’S PLAY

Elvan Alpay’ın Oyun Bitti/Hadi Oynayalım isimli yeni kişisel sergisi Galeri Nev aracılığıyla sanatseverlerle buluşuyor. Sergi, son dönem çalışmaları olan 12 parçadan oluşuyor.


Sanatçının üslubunun belkemiği olan renkli çiçek ve hayvan desenleri tuval yüzeyinin arka planını oluşturuyor. Polyester filmler üzerine akrilik ile yapılan yaprak ve dal motifleri ise sanatçının daha önceki çalışmalarında tuval üzerinde görünürken, bu sefer tuval yüzeyinin dışına baharda coşup açan bitkiler gibi taşıyor. Daha önce yine Galeri Nev’de 2014 yılında gerçekleştirdiği Biophilia 2 isimli sergisinde kurguladığı gerçek üstü doğa evrenini dönüştürerek, galeri alanında yarattığı ekosisteme üç boyutluluk ekleyerek ortaya koyduğunu görüyoruz. Desenlerin adeta hem gizlenip hem belirdiği tuval yüzeyi, masalsı bir bitki örtüsünde yaşamlarını sürdüren arı kuşu ve sürüngen hayvanların oyun alanlarını oluşturuyor.

 

 

 

 

 

 

Rahatlatıcı ve uyum temsilcisi olarak bilinen arı kuşu ve bukalemunla sık sık karşılaştığımız bu eserler, farklı açılardan ve ışığın açısından çok etkilenerek bir tuval üzerinde ne kadar farklı duyguların gizlenebileceğini göstermekte. Adeta bir galeri içinde baharın farklı iklim kuşaklarında nasıl yaşandığını hissetmekteyiz. Canlı ve iç açıcı bu renkleri bir arada görmek, dışarıdaki soğuğu unutup içinizi ısıtmak için sanatseverleri Galeri Nev’e bekliyor.
“Oyun Bitti/ Hadi Oynayalım” isimli sergi aynı zamanda içinde bulunduğumuz sosyal ve politik düzene ince bir göndermede bulunmakta. Bitmeyen bir döngü içindeki tökezlemelerle ilerleyen bu düzenin artık bir sonunun gelmesi, ardından daha insancıl bir başlangıca, gidilmesi umudu ve temennisi ile ifade edilmekte.