OLAGELEN: İHTİMAM – Karaköy Mono

OLAGELEN: İhtimam

Cemre Yeşil Gönenli; sanatçı, akademisyen, fotoğrafçı ve belki de ‘olagelen’ bir küratör olarak, bu sergi ile kendilerinden bir şeyler öğrendiği birçok kişiyi; öğrencilerini, öğretmenlerini, sanatçı akranlarını ve onların fotoğraflarla ‘olagelmek’ üzerine anlattığı nice öyküyü bir araya getirerek, ‘paylaşmanın’ ve ‘olagelmenin’ gölgesinde, ‘öğrenecek’ ve ‘öğretecek’ bir alan yaratmayı umuyor.


Olagelmek Üzerine
Olagelmek sihirlidir ve mucizelerle doludur. Nasıl var oluruz? Ortaya bir nitelikle -bir bebek, bir bitki, bir sanatçı, bir çocuk, bir ergen, bir eşcinsel, bir çift, bir savaşçı ya da bir anne olarak- çıkmamızı sağlayan şey nedir? Sergi bu soruların tümünü yanıtlamaya kalkışmıyor; ancak Daire Sanat’ın odalarını dolduran fotoğraflar kesinlikle “olagelmenin” hazzıyla dolup taşıyor.
Sergi, hayatımızın her yerinden ve her türlü hayat örneğinden farklı meselelere ve değişkenliğin olagelmenin evrelerine uğrayarak bizleri bir yolculuğa çıkartıyor. Olagelmek birleşik bir kelime, ‘olmak’ ve ‘gelmek… Hem bir tamamlanmış yolculuk hem de ölene kadar devam edecek olan bir bitmemişlik söz konusu.


Yaşayarak tecrübe edindiklerimiz sayesinde fiziksel, psikolojik, felsefi, politik, kişisel ve bunun gibi birçok etkenden etkileniriz ve bu asla durmayan ama durup düşünülen noktada bitmişliği görülen varlığımızdan bir parçadır. Olageliş kimi zaman hüzünlüdür kimi zaman da oldukça neşeli ve güzeldir. Asla gördüklerimiz, yaşadıklarımız diğer insanlarla aynı olamaz fakat birlikte ortak bir noktamız var: Hepimiz ölene kadar olageliyoruz.


İşte bu sergide sanatçı-küratör Cemre Yeşil Gönenli kendi olagelişinin neşesi ve gizemi hakkında fotoğrafik bir tefekkür gerçekleştirebilmek için bir mekân ve bir zaman yaratma algısıyla herkese kendi olagelişini düşündürmeye itmektedir.