Formüller ve Kahvaltı Üzerine: Weval – Karaköy Mono

24 Şubat 2018 tarihinde Babylon’da sahne alacak Hollandalı elektronik müzik ikilisi Weval ile konser öncesi biraz sohbet ettik. İşte o sohbet!

*Scroll down for English version.

 

En baştan başlayalım, bildiğim kadarıyla Albert daha çok trip-hop arkaplanına sahipken, Coolen’ın çalışmaları daha çok house türündeydi. Ama şu an ortaya koyduğunuz müziği bir tarzla sınırlamak çok zor. Birbirinize nasıl ilham verdiniz? Bütün bunlar nasıl başladı?

İlk başlarda zevklerimizin yeterince uyuşup uyuşmayacağını bilmiyorduk, ama zamanla hepimizin aynı şeyin, daha önce hiç duymadığımız ve her türden müzik idealarını karıştırmanın peşinde olduğumuzu anladık.

Bir dinleyici olarak, şarkılarınızın atmosferine karar veremiyorum, hangi amaçla dinlerseniz, o amaca hizmet ediyor gibi. Uzun bir iş gününden sonra, parti öncesi, partide… Bunun formülü nedir?

Bizce oldukça güzel bir iltifat. Fakat bir formülümüz yok,  tekrar tekrar dinlemeyi isteyeceğimiz noktaya dek şarkıların üzerinde oynuyoruz. Çoğunlukla bir geleneğe bağlı, ayrıca bir şarkı elementi olan şarkıları seviyoruz. Bu yüzden ikisinin arasında diyebiliriz.

Sanırım hepimiz, bir şarkıda hikaye anlatmak için sözlere gerek olmadığına katılıyoruz, doğru seslerin kullanımı zaten bunu ortaya koyuyor. “Gimme Some” söylevinin açık uçlu olduğunu biliyorum fakat neyi bu kadar arzuluyordunuz da bu inanılmaz şarkı ortaya çıktı?

O sözler, şarkıcımızın eski grubundan bir örnekti, komik ve biraz da olması gerekenin üstünde olduğunu düşündük. Başlangıcı biraz acımasız yapmak için bir girişim.

2016 yılında, çok güzel yorumlar alan ve kendi adınızı taşıyan “Weval” albümünü yayınladınız. Aradan neredeyse iki yıl geçtikten sonra, şimdi albümü dinlediğinizde, ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınız nelerdir?

Hâlâ oldukça seviyoruz fakat olanlar oldu, şimdi adeta ona karşı bir tepki olarak bize daha farklı bir şeyler yapmak için ilham veriyor. Fakat albümün o zamanki halimizi göstermesini seviyoruz.

Yakınlarda yayınlanacak bir albüm var mı?

Henüz planlı bir şey yok fakat stüdyoda çok çalışıyoruz, yine de kesinlikle yeni ve taze bir şeyler üretmeyi umuyoruz.

Eğer hayatınızın sonuna kadar sadece üç müzisyenin eserlerini dinleyecek olsaydınız, bunlar kimler olurdu?

Connan Mockasin, Radiohead ve Shuggie Otis

Bildiğimiz gibi kahvaltı günün en önemli öğünü, eğer bizim için şarkılardan oluşan bir kahvaltı hazırlamanız gerekseydi, hangi şarkılar yer alırdı?

William Onyeabor’dan Great Lover

Türkiye konserinden önce dinleyicilerinize iletmek istediğiniz bir şey var mı?

Eğer bizi izlemeyi planlıyorsanız, müziğimizin bir kopyasıyla karşılaşmayı beklemeyin; bildiğiniz üzere şarkılarımızı yeni bir hale getirmeyi, geliştirip yeni parçalar olarak çalmayı seviyoruz.

 


Let’s start from the beginning, as much as I know Albers is coming from a trip-hop background and Coolen from the house but music that you are performing is impossible to limit in a genre. How did you inspire each other? How did it all start?

In the beginning, we didn’t know if our tastes would have enough overlap, but slowly we found out we were after the same thing, which is trying to create something we haven’t heard before and blended all kinds of musical idea’s into songs.

Also, as a listener, I can not decide on the atmosphere of the songs, wherever you listen to the songs, it just… Fits perfectly.  I mean after a long work day, before going to a party, during the party… How do you explain that? What is it the formula behind it?

It’s a great compliment we think! But there is no formula, we work on song till we get to the point we want to listen to it over and over again. We often like the song that is based on groove but also have a song element, so maybe that’s why it feels a bit ‘in between’.

 I guess we all agree that you don’t have to use lyrics to tell a story in a song, using the right sound will create it! I know that it is an open-ended saying “Gimme Some” but what were you desiring so that song came out?

That line is a sample from our singer’s old band, and we thought it was funny and a bit over the top. An attempt to make the intro somewhat brutal.

 In 2016, you released a self-titled album “Weval” and as much as I could follow, you got really nice comments! But it has been almost two years when you listen to it again now, what do you think?

We still like it very much but what’s done is done, it gives us extra inspiration now to do something different, almost as a reaction against it. But we like it that the album is a snapshot of us back then.

 Is there any new album on the way?

We are working a lot in the studio, nothing planned yet, but definitely, hope to create something new and fresh!

If they told you that, in the rest of your life, you can just listen to 3 musicians and no-one else. Who would you choose?

Connan Mockasin, Radiohead, and Shuggie Otis

As we know, breakfast is the most important meal of a day, how would you prepare a breakfast with songs for us? Which songs would you choose for a great way to start a day?

Great Lover from William Onyeabor.

Is there anything you want to say before your concert in Turkey?

If you are planning to see our show: don’t expect to get a copy of our music as you know it, we like to remix our songs to something new, improvise and play new songs!