Pencere – Karaköy Mono

Tom ve Kyra… Farklı dünya görüşleri olan bir kadın ve bir adam… İlişkilerinin bitmesinden üç yıl sonra Tom’un Kyra’yı ziyaret etmeye karar verdiği o soğuk gecede, tüm yargılarından kurtulup yeni bir hayat kurabilecekler mi?

Pencere, Haluk Bilginer, Esra Bezen Bilgin ve Kürşat Demir’in oyunculuğuyla; sahne arkasındaysa David Hare’in metni, Haluk Bilginer’in çevirisi, Birkan Uz’un yönetmen koltuğu, Gamze Kuş’un sahne tasarımı, Çağrı Beklen’in müzik ayarlamaları, Kemal Yiğitcan’ın ışık tasarımı, Melih Pamukçu ve Aynur Güçlü’nün asistanlığı ile sahnelerde.

Tom ve Kyra… Ve bir de Edward.
Bir ihtiyaç anında karşılaşan insanlar ve sonrasında ardı arkası kesilmeyen olaylar… Ta ki; sadece konuşmalarda bahsi geçen Alice’in bir şeyler öğrenmesine kadar.

Tom: Orta yaşlarda kendi kurduğu şirketin başındayken bir gün restoranında işe başlayan Kyra adında bir garsonla yakınlaşır. Kısa bir süre sonra onu hayatının merkezine koyarak birlikte gizli bir ilişki yürütmeye başlarlar. Tom, zenginliğinden ötürü rahatına oldukça düşkün tavrıyla karşımıza çıkan özgüveni yüksek bir karakterdir.

Kyra: Yaşadığı hayattan sıkılan ve artık buna katlanamadığını fark edip kendini Londra’da bulan, indiği gibi ihtiyaçlarını ve hatta daha fazlasını sağlayan bir iş bulan, prensip sahibi ve inançlarına sadık bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.

Oyun, Tom ve Kyra’nın gizli ilişkilerinin sonlanmasının ardından Kyra’nın 6 yıllık ilişkiyi ve çalıştığı şirketi bırakıp gitmesini barındırıyor. İlk başlarda soğuk ve durağan başlayan oyun yaklaşık 10 dakika sonra seyircileri içine çekiyor. Şahane ve bir o kadar da gerçekçi dekor ilk gözümüze çarpan şeylerden biri. Hele ki Kyra suyu ocakta kaynatmaya başlayınca şaşırıyor ve bir o kadar kendinizi o evin içindeymiş gibi hissediyorsunuz.

6 yıl boyunca Tom ve Kyra’nın ilişkileri gizli kapaklı bir şekilde yürürken ya Alice öğrenmeseydi neler olacaktı? Kyra’nın Alice ve Tom’un hayatlarının bu kadar içindeyken çekip gitmesiyle yaşananlar… Tom ve oğlu Edward’ın aynı gün içinde, farklı zaman dilimlerinde, Kyra’nın evden ayrılışından üç yıl sonraki ansız ziyaretleri… Ortada artık bir engel yoktu fakat yaşanan onca şeyden sonra ve ayrılığın ardından başlarına gelenler her şeyin çözümü olabilecek miydi?

Son 3 sezondur sahnelerde olan ve son sürat hızla sahnelenmeye devam eden Pencere oyununu, Haluk Bilginer gibi usta bir oyuncu ile aynı sahneyi paylaşan Esra Bezen Bilgin ve Kürşat Demir izlemenizi tavsiye ederim. Çünkü siz de yer yer Kyra olacaksınız yer yer ise Tom…

Oyun, Nisan ayının sonuna dek her hafta farklı günlerde Zorlu Psm ve Oyun Atölyesi’nde sizleri bekliyor.