İNCELEME YAZISI: NEFERTİTİ SİLİFKE’DE – Karaköy Mono

Nefertiti Silifke’de

İnsanın sanatla ilişkisine dair demeçler veren Nefertiti Silifke’de, 23 Aralık’ta Barış Manço Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluştu. Ali Cüneyd Kılcıoğlu’nun kaleme aldığı oyun; Canan Yolcu’nun, namı diğer Nefertiti’nin, yaşam öyküsündeki gelgitlerini, yılmışlığını, geç kalmışlığını, evinin duvarlarından dökülen küfleri, ruhunun duvarlarından dökülen umutsuzluğunu, pasif öfkesini Nur Gürkan’ın tek kişilik performansıyla gözler önüne seriyor.

 

Canan Yolcu, elinde kalan tek şeyle; sanatla çığlığını duyurmak isteyen yalnız bir kadındır. Kirasını anne babasının ödediği üflese duvarları üzerine yıkılacak bakımsız bir evde oturmakta, düşünmekte, sorgulamakta, hızla geçen ömrüne hayıflanmaktadır. Oyunun başındaki dramatik karakter arka planı sonralarında Canan’ın içine düştüğü komik olaylarla harmanlanır; Canan ev kadınları sergisi için yaptığı bir heykelle ülkenin gündemine bomba gibi düşerek kendini şöhret rüyasının ortasında o magazin programı senin, bu radyo programı benim gezerken bulur. Nihayetinde de yolu Silifke’ye düşecektir.

Nur Gürkan’ın enerjisini, Keops’un bamyalarını ve oyunun duygusunu biz sevdik. İzlemek isteyenler için en yakın performans 15 Ocak Pazartesi günü KATS Sahne’de!