OYUN İNCELEMESİ: AKCİĞER – Karaköy Mono

Duncan Macmillan’ın yazdığı, Barış Arman’ın çevirdiği, Mehmet Birkiye’nin yönettiği, Cem Yılmazer’in ışık ve dekor tasarımını yaptığı ve Nergis Öztürk ile Engin Hepileri’nin oynadığı Akciğer; “Çocuk yapmalı mı yapmamalı mı?” sorusu üzerinden giden, tek perdelik bir oyun.
Akciğer; birlikte yaşayan, biri akademisyen diğeri de müzisyen olan çiftin hikayesi…

 


Beklenmedik bir anda erkeğin çocuk yapma düşüncesiyle karşılaşan kadının şaşırıp, düşüncelere dalmasıyla başlıyor oyun. İki modern insanın çocuk yapma düşüncesini her yönüyle değerlendirip sonunda ortak bir karara varıp deneme sürecine girmelerini izlemeye başlıyoruz. Aynı zamanda erkeğin ve kadının toplumsal yargılardan tam anlamıyla kopamasalar da bir yandan dışına çıktıklarını da gözlemliyoruz.

 Oyunun klasikleşmiş yöntemlerle yazılmayışı dikkat çeken bir detay. Güncelliğini koruyup, hayatın içinden yazılmış. Karşılaşılabilecek sorunlara tam nokta atışı diyebileceğimiz şekilde değiniliyor oyunda. İnsanların düşündüklerini söylediğinde nasıl biri olarak görüneceğinden korkmasından, seksüel anlamdaki bakış açılarına kadar. Kısacası günlük hayatımızda birçoğumuzun başına gelebilecek şeylere güzel örnekler verilmiş. Çocuk yapma düşüncesinden kadın ve erkek arasındaki ilişkilere, dünyada da güncelliğini koruyan çocuk yapmanın getirdiği değişikliklere, iletişimsizlikten çıkan sorunlara ve kadın erkek arasındaki farklara ilgi çekici bir şekilde değinilmiş.
Sahnenin yapısı da güzel bir oyunun ortaya çıkmasında etkili olmuş. Işıklandırmanın ve ritmin üst seviyedeki uyumu oyunun dikkat çeken taraflarından biri.
Akciğer oyunu Moda Sahnesinde 16 Ocak 2018 Salı günü, saat:20.30’da seyircisiyle buluşacak.

 

Fragmanı izlemek için: https://vimeo.com/195120399