BİR ROCK MÜZİKALİ: WOYZECK MASALI! – Karaköy Mono

WOYZECK MASALI

Georg Büchner’in ‘Woyzeck’ adlı oyunundan uyarlanan ve bir rock müzikali olarak karşımıza çıkan Woyzeck Masalı Erdal Beşikçioğlu yönetmenliğiyle yeniden karşımızda… Tatbikat Sahnesi, yenilenmiş Woyzeck Masalı kadrosuyla UNIQ Hall sahnesinde 04 Ocak’ta seyircisiyle buluştu.

   Müziklerin, sahne dekorunun, ışıkların, vokallerin ve kareografilerin ustaca tasarlanmış olduğu bu oyunun oldukça dikkat çekici ve bir yandan da kafa karıştırıcı olduğunu söylemek gerek.
Sizce insanlar nedir? Onları insan yapan nedir? Peki ya bir insanı erdemli, ahlaklı yapan unsurlar nelerdir? Bunlar, oyunda karşımıza çıkan sorulardan sadece birkaçı. Woyzeck Masalı şeytan, sözcüklerin dizilişinde gizlidir, diyor. Hayırda evet mi suçlu, yoksa evette hayır mı suçlu? Düşünün bunu,” diyor.
Sınıf ayrımının, toplum baskısının üst düzeyde olduğu bir dönemde geçen oyunda Woyzeck toplumla kendi iç sesinin arasında kalarak, ne yapacağını bilmeden, sessizce, başı öne eğik bir şekilde hayatına devam ediyor.
 

 

İlişki yaşadığı aşadığı kadının gayri meşru çocuk sahibi olmasının ardından herkes tarafından ahlaksız olarak görülen Woyzeck aynı zamanda mahalle baskısına da maruz kalmakta. Er olarak kazandığı para yetmeyince, doktorun tıbbi deneylerinde denek olarak yer almakta ve yalnızca bezelye yiyerek yaşamak zorunda bırakılır. Woyzeck’in akıl sağlığı bozulur ve halüsinasyonlar görmeye başlar. İnsanlık dışı davranışlara maruz kalan bir erin, doktorlar ve üst rütbeli subaylar tarafından aşağılanmasının trajik bir hikayesidir. Akli sağlığı yerinde olmayan Woyzeck’in en sonunda karısını bıçaklamasıyla sonlanan oyunda, sistem sürekli şiddet doğururken, toplumun ahlak değerlerini, bu değerlerin kime göre oluştuğunu, kuralları koyanların ne kadar ahlaklı olduklarını da sorguluyor.


Alışılmadık bir sahne yapısı ile tasarlanmış oyunda sahnenin ortak kullanılması biraz kafa karışıklığına sebep oluyor. İlginin hangi tarafa kayması gerektiğinden emin olamazken birçok şey olup bitiyor.

*Fotoğraflar Tatbikat Sahnesine aittir.