PERA’NIN ZAMANI – Karaköy Mono

“Pera Palace otelinde biriken anılar zamanda bir tür kırılmaya sebep olur. Konukların bazıları odalarında bir döngü içerisinde takılıp kalmışlardır. Bellboylar, seyircilerin de yardımıyla odalarda bahar temizliğine başlar. Konukların Pera Palace’tan ayrılma vakti gelmiştir…”

 

Oyunda, Pera Palace’ın unutulmaz geçmişi ve misafirlerinden de söz ediliyor. Agatha Christie’den Ernest Hemingway’e, Greta Garbo’dan Fransız Kralı VIII. Edward’a kadar. Bu dört bilindik şahsın bir zamanlar kaldıkları odalarına bilinmeyen bir tarihte giriş yapmış fakat daha sonra döngü içerisinde takılıp, terk edememiş, her gün aynı şeyleri yaşayan insanların döngüsünden bahsediliyor. Kimisi bu döngünün farkındayken kimisi ise değil. Artık bu döngünden çıkmalarını ve odaları boşaltmalarını isteyen bellboylar bu interaktif oyun boyunca bize eşlik ediyor. Bir odadan diğer odaya geçerken tarihi otelin 4. katının tadına, Aslı Can Kortan’ın sesiyle varıyoruz.

Agatha Christie’nin odasında kalan bir memurun kitap yazmaya çalışması, Ernest Hemingway’in odasında kalan hırsızların kurgusal şeylerden bahsetmesi, Fransız Kral’ının kaldığı odaya “kral dairesi” denmesi, Hollywood’un yıldızı Greta Garbo’nun odasında çaresiz aşıkların bir canlandırma yapması oyunun güzel manidarlığını ortaya koymaktadır.

 

 

Tabii ki oyunda, otelde bir zamanlar Atatürk’ün kaldığı odadan da söz ediliyor. Oyunun sonuna doğru diğer seyirciler ve bellboylar ile birlikte merdivenden inerek balo salonuna ulaşılıyor. Bu sırada otelin tarihi asansörü ile sırayla odalarından ayrılan misafirlerin de inişine şahit olunuyor. Balo salonunda yine Aslı Can Kortan’ın güçlü sesiyle tüm misafirler otelden uğurlanıyor. İnteraktif, seyircilerle iç içe oynanan bir oyuna denk gelmek oldukça keyifli.

 

Siz de bu oyunu merak ediyorsanız önümüzdeki gösterim tarihleri:

23 Ocak Salı 20:30

7 Şubat Çarşamba 20.30

26 Şubat Pazartesi 20:30