MEDUSA – Karaköy Mono

Başarılı ilk sezonundan sonra 2018’de Gianni Versace’nin cinayetini anlatan ikinci sezonu ile dönen, Ryan Murphy’nin elinden çıkan American Crime Story, Versace cinayetine yeni bir perspektif katıyor. Maureen Orth’un kitabına dayanan dizi final bölümünü yayınlayacak.

İzleyiciler dizideki ihtişamlı mekânlar ve göz alıcı kıyafetlerin tadını çıkarırken aynı zamanda Versace markasının görkemliliğine tanıklık etmiş oluyor. Günümüzde de, sektörünün başını çekmesinden dolayı, popüler kültürde sıkça gördüğümüz ünlü markanın logosunda bulunan Medusa başı ise dikkat edilmediğinde gözden kaçabilir. Markanın kurucusu olan Gianni Versace’nin seçiminin ardında aslında birden fazla neden var.

Reggio Calabria’da büyüyen Versace, Antik Yunan ve Roman tarihine sahip olan şehirde tanıdığı Medusa’yı evini ve kültürünü temsil ettiği için seçmiştir. İlk bakışta modacının seçimi ardındaki neden basitmiş gibi dursa da efsanevi karakterin sembolize ettiği değerler düşünüldüğünde Versace için neler ifade ettiği anlaşılıyor.

Romalı şair Ovid’in Dönüşümler adlı eserinde geçen, Perseus tarafından kafası kesildikten sonra anlatılan öyküsünde Medusa, 3 Gorgon kardeş arasında tek ölümlüdür. Gençliğinde çok güzel, çok talibi olan bir bakiredir. Athena’nın tapınağında Poseidon tarafından tecavüz edildikten sonra, kutsal ibadethanesinde yapılan bu aşağılamayı karşılıksız bırakmayan tanrıça Medusa’yı cezalandırır. Athena’nın laneti sayesinde herkesin hayranı olduğu saçlar yılana dönüşür ve bundan böyle Medusa’ya bakmaya cesaret eden herkes taşlaşır.

Gorgon’un ölümünden sonra Perseus düşmanlarını korkutmak amacıyla ayrılan kafayı kalkanına yerleştirmiştir. Böylelikle yıllarca süregelecek olan, Medusa’nın başının koruma ve kötülükleri uzak tutma inancını başlatmıştır. Bu inanıştan ötürü Medusa başı tasvirlerini kalkanlarda kapılarda veya su kaynaklarında görürüz.

Versace logosundaki Medusa ise koruyucu özelliği yanında bakanlarını etkilemesiyle, bakışlarındaki güçle öne çıkar. Lanetinden önceki, beğenilen saçlarına sahip olsa da gözlerindeki ifade görenlerini taşlaştıran kadının etkileyiciliğine sahip. Versace kadınını temsil etmesi, bakışındaki güç, imgesine adanan inanç ve sanatın her dalında izi bulunan Yunan ve Roman kültürlerini beraberinde taşıması Medusa’yı markanın sembolü yapmıştır.

 

 

Yazar: Ece Göç