PARİS: 68 MAYIS! – Karaköy Mono

                                            Paris, 68 Mayıs’ın 50. yıldönümünü kutluyor!

Fransız Devrimi’nden bu yana, 1968 Mayıs’ında gerçekleşmiş ülkenin en büyük öğrenci ve işçi ayaklanmasının 50’inci yıl kutlamaları için Paris’te bulunan birçok enstitü etkinlikler ve sergiler düzenlemeye başlıyor. Paris’in kuzey batısında Nanterre Üniversitesi’nde başlayan bu isyana Sorbonne’a yayılmadan önce Jean-Paul Sartre öğrencileri de katılarak fabrikaları işgal eden işçilere önderlik ederler. 

Beaux-Arts Paris’teki görüntü küratörü Eric de Chassey, “Mayıs 68’deki olaylar Fransa’nın kolektif hafızasına bağlı kalmıştır, çünkü somut ütopyanın iyimser bir anını temsil eder,” diyor. Fransa Ulusal Sanat Okulu’ndaki sergide 1968’den 1974’e kadar posterler ve fotoğraflar yer alıyor. De Chassey “İsyan sırasında, toplumun büyük bir kısmı ortak bir irade ile birleşerek iktidarı ele geçirmek adalet, eşitlik ve bireysel özgürlükle karakterize olacak bir hayat kurmak gibi bir duyguya sahipti,” diyor. “Günlük çevremizde hakim olan birçok soru —kadınlar ve erkekler ya da göçmenlerin savunması arasındaki eşitlik— o zaman kökenini buldu.”

Bu arada Centre Pompidou, Alain Gesgon’un sloganlar ve propaganda posterleri koleksiyonundan 60 metre uzunluğundaki bir freski yapmak için grafik tasarımcı Philippe Lakits’i görevlendirdi. Kurum aynı zamanda üç haftalık tartışma, gösterim ve öğrenci atölyeleri ile “genel kurul” toplantısı düzenlemektedir. “Mayıs 68 bugünün gençliği için uzak, ama olaylar Fransız kolektiflik yazılı ve havada bir süreklilik var,” Jean-Max Colard diyor, gelecek etkinliklerin koordinatörü. Colard “Ana konunun sınıf mücadelesi olduğu ve feminizm, ekoloji ve etnik azınlıklar gibi ikincil konuların bugün nasıl temel konu haline geldiği ’68 Mayıs’ta’ yaşadığımız yeri sorgulamak istiyoruz,” diye ekliyor.

Ayrıca sahneleme etkinlikleri, Général de Gaulle’ün Dönem Başkanlığı sırasında “zorluk içinde devlet” konulu bir sergi için ilk kez sanat eserleri koleksiyonunu açarken, Bibliothèque Nationale de France, medyada yayınlanan siyah-beyaz ve kırmızı imajları sergiliyor olacak.

 

         

 • Images in Battle, Beaux-Arts de Paris, 20 Mayıs’a kadar

 • Mai 68: General Assembly, Centre Pompidou, 20 Mayıs’a kadar

 • Icons of Mai ‘68: Images Have a History, Bibliothèque Nationale de France,26 Ağustos

 • 68: the Archives of Power, Archives Nationales, 3 Mayıs-17 Eylül

Kaynak: Sansom, Anna. The Art Newspaper, 2 Mayıs 2018 Ana görsel: A fresco by Philippe Lakits to commemorate the work of Alain Gesgon, shown in this image  ©The artist