JOAN MİRO: BİR SÜRREALİST UNİQ EXPO’DA – Karaköy Mono

Joan Miro, Picasso, Breton gibi sanatçılar sadece kendi dünyalarına yakın insanları değil başka insanları da çok etkilemiş sanatçılardır. Böylesi çığır açan sanatçılar öncelikle hayatın bize unutturulan gizemlerini hatırlatırlar: çocukluk gibi -çünkü çocukluk insanın cennet çağıdır- sonra da dünyada özgürlük, özgünlük, kendi var oluşuna sahip çıkma gibi erdemleri bizde de uyandırma cesareti gösterirler…

Bu tür sanatçılar bir yönüyle de çok saf insanlardır. Miro’nun dediği gibi: Resmimden bahsetmek benim için zor; çünkü her zaman nesnel ya da öznel herhangi bir şokla tetiklenen ve tüm sorumluluğu bana ait olan bir halüsinasyon halinde doğar… Ben hiçbir şey icat etmiyorum, her şey burada… Bence, bir resim bir demet kıvılcıma benzemeli…

Dünyada kurulu düzen dediğimiz şey aklımızı, ruhumuzu zehirlerken böylesi sanatçılar sayesinde yeniden arınma imkanı bulur, hayallerin sınırı olmadığını ve insan olarak bizlerin de bu yaşantıya yaratıcı kimliğimizle katılmamız gerektiğini hissettirirler.

Her şey geçici olabilir ama bir sanatçının bıraktığı eserler ve yarattığı izler hiç silinmemecesine bizimle sonsuz yolculuğunda yerini alır…

 

UNİQ Expo 10 Mayıs’tan 2 Aralık’a kadar açık kalacak Joan Miro sergisine ev sahipliği yapıyor. Böyelece karşımıza bu değerli, sürrealist sanatçıyı eserleriyle tanıma fırsatı buluyoruz…

Dünyaca ünlü Katalan sanatçının 300’ü aşkın orijinal eseri ilk kez bir araya geliyor ve biz sanatseverlerin ilgisine sunuluyor.

Küratölüğünü sanat tarihçisi Jean-Christophe Hubert’in üstlendiği Miro’nun sulu boya resimleri, baskı resimleri, çizimler, kolajlar, mektuplardan oluşan litografi ve gravür ağırlıklı en büyük grafik sanatı koleksiyonu olarak nitelendirilen sergide ayrıca Miro’nun yakın arkadaşı Picasso’nun da 20 eseri bulunuyor.

Miró’nun eserlerini ürettiği litografi makinesi ve Palma de Mallorca’daki atölyesinin de bulunduğu Expo Joan Miró; sürrealizm, çocukluğun rolü, özgürlük, renkler, sanatçının eli, sadelik ve İspanya temalarında kurgulanıyor.

Çocukların sanatla tanışması ve sanata yaklaşabilmesi misyonuyla, belirlenen 40 eser ayrı bir bölümde çocukların göz hizasında olacak şekilde sergileniyor. Sergi boyunca gerçekleştirilecek atölye çalışmaları ile çocukların Miró’yu tanıması ve sanata olan ilginin arttırılması hedefleniyor.

Resmin ötesine geçerek sanatı halkla buluşturan Miro’nun ilk kez tümüyle bir arada sergilenecek olan orijinal eserleri UNIQ Expo’da sizleri bekliyor. Serginin biletlerine www.mobilet.com adresinden ulaşılabilir.