7 Kocalı Hürmüz – Karaköy Mono

Türk mizahının önemli isimlerinden Sadık Şendil’in kaleme aldığı, farklı meslek ve tiplerden 6 kocası olan Hürmüz’ün yedinci kocasıyla evlenmesiyle yaşanan olayları mizahi bir dille anlatan “7 Kocalı Hürmüz” müzikali, iddialı kadrosu ve usta tiyatrocu Müjdat Gezen’in yorumuyla yeniden sahneye taşınıyor.

Ercan Bostancıoğlu, Birce Akalay, Yonca Evcimik, İlker Ayrık, Ömür Arpacı, Aykut Taşkın, Suzan Kardeş, Barış Taşkın, Öncil Aktarıcı ve daha birçok ismi kadrosunda barındıran ve Müjdat Gezen’in yorumuyla müzikal olarak seyircisiyle buluştu “7 Kocalı Hürmüz”. Leyla Gezen ve Bahar Korçan’ın kostüm tasarımı, Pınar Ataer’in kareografileri ve Emirhan Cengiz’in müzikteki yardımlarını da unutmamak gerekir tabii ki.

14 Mart günü sezonun son oyunu olarak  gösterimini Tim Show Center’da gerçekleştirildi. Ah, Müjdat Gezen ah..! “Bir komedi oyunu bu kadar mı güzel elden geçirilir” dedirtti izleyenlerine. Usta oyuncunun, yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği bu yapıt, herkesi kahkahalara boğdu. Koca bir salonun koltuklarının dolduğu yetmedi ve kahkahaları da kapılardan taştı.

Bu güzel, yüksek, eğlenceli, danslı-müzikli oyun, üç saat sürdü. Bilmem inanır mısınız ama üç saat nasıl geçti anlamadım. Oyuncuların enerjisi sağolsun, hiç sıkılmadan izledik. E bol bol dekor değişimi var diye düşünürdüm ama gelin görün ki onun da çözümü vardı. Tekrar olsa, tekrar üç saatimi ayırırım bu oyuna çünkü en son ne zaman bu kadar ardarda güldüğümü inanın hatırlamıyorum.

7 Kocalı Hürmüz, Sadık Şendil’in kaleminden uyarlandı. Yıllardır filmi mi çekilmedi, defalarca sahnelenmedi mi? Hepsi yapıldı ama günümüzde en güzel haline Müjdat Gezen’in yönetmenliğinde şahit oluyoruz.

Bir Hürmüz vardır. Hem de ne vardır… 6. kocasını alalı daha çok geçmememişken müstakbel kocasına tutulur. Ee bu kocaların birbirinden haberleri de yoktur… Hepsi, Hürmüz’ün bir paşanın konağında ayak işleri yaptığını sanar, eve gelmeyince işinin bitmediğini anlarlar ama hal bu ki aslında Hürmüz her bir kocasıyla haftanın bir günü görüşmektedir. Kılavuz Safinaz sağolsun her bir oyununa da yardım eder. Hürmüz durmaz da durmaz, evlenir, yine evlenmek ister. Komşulara da her seferinde mutlaka bir bahanesini bulur.

 

 

Müstakbel kocası da annesi tarafından everilmek isterken bir gün Hürmüz tarafından camdan görülür. Müstakbel kocası doktor olunca eve hasta var diye çağırılır ve bir bakarlar ki birbirlerine âşık olmuşlar. Bizim doktor deli divane âşıkken, Hürmüz de diğer tüm kocalarını unutur. Doktorla evlenmek isteyen Hürmüz, bu sefer gerçekten aşkı bulduğunu iddia eder.

 

Bu arada Hürmüz’ün kocalarına yaptığını, bir kocası da ona yapmaktadır. Bunu öğrendiği sırada kocalarından kurtulmaya çalışırken hepsi bir araya gelir ama biri diğerinin gerçekte kim olduğunu asla anlamaz. Allem eder, kallem eder en sonunda kadının huzurunda hepsinden boşanır.

Bizim doktor zaten çoktan annesine Hürmüz’ü istetmiştir, kadı amcasının yanında karşılaşınca da evlenirler. Tam bu son evlilik derken bir sonrakinin de ufukta görünmesi ile oyun sonlanır.

 

 

Biz çok eğlendik, başta Müjdat Gezen’in olmak üzere sahne arkası dahil tüm kadronun ellerine sağlık diyoruz.

Önümüzdeki sezon da oynanması muhtemel bu oyunu aklınızda tutun, asla boşa gitmeycek olan üç saatinizi kendinize ayırın deriz.