“BABYLON’DA…” – Karaköy Mono

Babylon’un programında bu hafta, 17 Nisan Çarşamba Adamlar, 19 Nisan Cuma ‘Psychedelia Night’ kapsamında Ouzo Bazooka, Eskiz, Destroy Earth ve 20 Nisan Cumartesi Oldies But Goldies partisi bulunuyor.

Yerli alternatif müzik sahnesinin enerjik gruplarından Adamlar, 17 Nisan Çarşamba günü Babylon sahnesine konuk oluyor.
Adamlar, 2014 yılında yayımladıkları çıkış albümleri “Eski Dostum Tankla Gelmiş” ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Farklı müzik tarzlarını Türkçe sözlerle bir araya getiren grup, ikinci albümleri “Rüyalarda Buruşmuşuz”u 2016’da dinleyicileriyle paylaştı. Dinamik performanslarıyla tanınan Adamlar, üç yıllık bir aranın ardından, 12 Nisan’da 3. stüdyo albümleri olan “Dünya Günlükleri”ni yayımladı. Albümün çıkış şarkısı olan “Yoruldum” için bir de klip yayınlayan beşli; vokal ve gitarda Tolga Akdoğan, elektro gitarda Emre Malikler ve Gürhan Öğütücü, bas gitarda Emir Ongun ve davulda Berkan Tilavel’den oluşuyor.
Psikedelik müzik sahnesinin heyecan verici yerli ve yabancı isimlerinin bir araya geleceği ‘Psychedelia Night’ın ikincisinde; Destroy Earth, Eskiz ve Ouzo Bazooka, 19 Nisan Cumagecesi Babylon sahnesine konuk oluyor.
Pskidelik ve progresif ögeler içeren stoner rock sound’larıyla ilk albümleri “The Nature of Love”ı Tantana Records etiketiyle 2018’in başında yayımlayan ekip, çıkış albümlerinin ardından “Tersyüz” isimli toplama serisinin ilk plağınının iki yüzünü Eskiz ile paylaştı. Enstrümantal rock üçlüsü Destroy Earth; güçlü baslar, dinamik davullar ve melodik sololu ağır gitarlarla oluşturdukları yoğun sound’larını doğaçlama performanslarıyla besliyor.
2014’ten beri İstanbul psikedelik garage sahnesinin en üretken üçlülerinden biri olan Eskiz, 2015’te yayımladıkları Tantana Records etiketli “Türkçe Sözlü Ağır Müzik” kısaçalarıyla çıkış yaptı. İlk uzunçalarları “Sallan Yuvarlan”ı 2016 senesinde yayımladıktan sonra dinleyiciler tarafından beğeni toplayan son albümleri “Beterin Beteri Var”ı 2017’de paylaştılar. Enerjik sesli sahne performanslarıyla geçtiğimiz yaz Danimarka’da da kendinden söz ettiren Eskiz, yerli müzik sahnesinin en önemli bas gitaristlerinden Alp Ersönmez’in yapımcılığında, 2019’da yayınlanacak yeni bir albümlerinin hazırlıklarını yapıyor.
Tel Avivli dörtlü Ouzo Bazooka; Ortadoğu psikedelik rock akımının son 5 sene içerisindeki en özgün temsilcilerinden. Dünyanın birçok farklı şehrinde, birçok farklı festivalde 150’den fazla sahnede yer almış dörtlü, kendi isimlerini taşıyan çıkış albümlerini 2014’te yayımladı. Grup, üçüncü albümleri “Transporter”da; Ortadoğu ve Akdeniz müziğinin melodilerini ve ölçülerini, surf rock ve garage türleriyle ile birleştirdikleri psikedelik sound’unu güçlendirerek dinleyiciye sundu. Geçtiğimiz Ocak ayında yayımlanan “Transporter”da; sözü ve bestesi Aşık Beyhani’ye ait, “Kirpiklerin Ok Ok Eyle” türküsünün İngilizce sözlü yorumu olan “Killing Me”ye de yer verdiler. Aynı zamanda Barış Manço’ya saygı duruşu niteliğindeki parçanın Türkçe versiyonu “Kirpiklerin Ok Ok Eyle”, Barış Manço’nun doğum gününde tekli formatında Tantana Records etiketiyle yayımlandı.

Oldies But Goldies ile nostaljik koreografiler 20 Nisan Cumartesi günü yeniden Babylon’un dans pistine çıkıyor!
ABBA’dan Michael Jackson’a, Depeche Mode’tan Madonna’ya, Snap’ten Donna Summer’a birçok efsane müzisyenin şarkıları arasında mekik dokuyan parti, dinleyicileri zamanda yolculuğa davet ediyor. Pop’tan rock’a, disko’dan funk’a, rock’n roll’dan hip-hop’a uzanan müzik yelpazesiyle Murat Beşer ve Murat Abbas’ın seçtiği şarkılar geceye eşlik edecek.